İSTANBULDA SULAR SARI AKIYOR

İSTANBULDA SULAR SARI AKIYOR

İstanbul Osmanlı döneminden buyana su kaynakları açısından sorunlar yaşamış o dönemde var olan zengin orman alanları su kaynaklarını hem besleyerek hem de koruyarak sürekliliğini sağlamış ama artan nüfusla birlikte oluşturulan yağmur sularını toplayan açık ve kapalı sarnıçlar ve su kemerleri ve İstanbul a su taşıyan bentler yeterli olmayınca, Kağıthane ve Alibeyköy dereleri su toplama alanlarına dönüştürülmüştür.

 

Su deposu temizliği her 6 ayda bir ve devamında periyodik olarak yaptırılması gereken bir hizmettir.

 

Günümüzde İstanbul un su kaynakları olan kuzey ormanları kontrolsüz bir şekilde taş ocakları ve enerji santralleri gibi oluşumlar nedeniyle yok edilmekte ayrıca dere ve göllere akıtılan  toksik sanayi ve arıtma atıkları içme suyu olarak kullanılan su kaynaklarını tüm canlılar için zehirli bir hale getirmektedir.

 

İstanbulda sular sarı akıyor ve sağlık açısından ciddi tehlikeler barındırıyor, sanayi tesisleri ve kontrolsüzce çok sayıda kurulmasına izin verilen taş ocakları bu kirliliği besleyen ana unsurlardır. Çevre sağlığını korumak amacıyla ciddi yaptırımlarla denetlenmelidirler.

 

Çok kirli olan su kaynaklarının arıtma işlemleri yapılsa da yetersiz kontrol önlemleri ve su dağıtım sistemlerinde bakım onarım çalışmaları esnasında yaşanan tedbirsizlikler, ve boru hatlarından temiz suya karışan bazı element ve partiküller suların temizliğini olumsuz etkilemektedir.

Neden İstanbul da sular sarı akıyor sorusunun cevabı işte bu dikkat edilmeyen durumlardan dolayı olmaktadır.

 

Büyük şehirlerde yaşanan alt yapı sorunları ve çarpık kentleşme temiz içme suyu sağlanmasında teknik sorunların yaşanmasına ve toplum sağlığını tehdit eden hastalık ve enfeksiyonların  yaşanmasına yol açmaktadır.

 

Şebeke sularının kirlenmesi ile su depolarına gelen kısmen kirli olan suların su depolarında uzun süre beklemesi ile organik ve inorganik madde yükünün artması sonucu patojen bakteri ve virüslerin oluşmasına ve hızla çoğalmasına neden olmaktadır.

 

Temizlik ve dezenfeksiyonu ihmal edilen su depolarının özellikle su kesintileri yaşandığında kullanılması salgın hastalıklara yol açabilecek potansiyeli taşımaktadır. İstanbul da sular sarı akıyor ve su depoları vasıtasıyla sonuçta toplum sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında yer alıyor, su depolarının temizlik ve bakımı hakkında, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ilgili mevzuat ve genelgesinde 6 ayı geçmeden dezenfeksiyonunun yaptırılmasını bildirmektedir. Yapılmadığı taktir de özellikle bağırsak ve kan dolaşım hastalıklarına neden olan bakteri ve sporları, viral patojenler hızla çoğalmaktadır.

İçme suyu kaynağı olan su depolarında oluşan korozyon, çatlaklar ve açıklıklar, dışarıdan kirli bulaşık su sızıntısına ve çeşitli haşere dediğimiz fare ve böceklerin girişine neden olmaktadır.

 

Vektörel taşıyıcı olan bu haşereler tifo veba gibi salgın hastalıkların parazitlerini taşımaktadırlar, su depolarının bakım onarım ve temizliği suyla bulaşan bu hastalıklardan korunmanın başında gelmektedir.

 

Her yıl yüzlerce insan bunların çoğunluğunu çocuklar oluşturmakta, suyla bulaşan bakteriler ve sucul parazit canlılar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

 

Bunun dışında suyla bulaşan hastalıklardan korunmanın diğer bir yolu günlük yaşantımızda banyo gibi kişisel temizliğimizde ve mutfakta sebze ve meyvelerin yıkanmasında yemekte kullanılan suların temiz olmasına kaynağının belli olmasına dikkat edilmesi, kuyu suyu ve tanker gibi büyük oranda bakteri taşıyan su araçlarından su temin edilmemesi önemli noktalardır.

Kirli depo suyunun çiğ sebze meyve yıkanmasında bile kullanılması bakteriyel bulaşmaya sebep olmaktadır.

 

Sağlığımızı korumanın yolu tükettiğimiz gıda ve su kaynaklarının yani doğanın, ormanların ve biyolojik çeşitliliğin korunmasıyla mümkündür. Her birey çevresini koruyacak şekilde kullandığı plastik ve ambalaj kullanımını azaltarak, su ve gıda tüketimini azaltarak, dikkat ederek doğanın ve yaşam kaynaklarımızın kirlenmesi ve yok olmasının önüne geçilmesinde bir katkı sağlamış olacaktır.

Ne kadar az atık o kadar temiz çevre ve yaşam ve sürdürülebilirlik demektir.

 

Sağlıklı su kullanım ve tüketim için her 6 ayda bir su deposu temizliği hizmetinin yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Tekdez Türkiye genelinde su deposu temizliği ve izolasyonu hizmetlerini, profesyonel metotlar ile vermektedir. Detaylı Birgi ve randevu talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021