İÇME SUYU DEPOSU TEMİZLİĞİ

İÇME SUYU DEPOSU TEMİZLİĞİ

Su depoları günümüzde çok sayıda insanın çalıştığı ağır sanayi tesislerinden, çocuk ve yaşlı insanların yaşadığı site ve konutlara kadar her alanda, acil durumlarda yedek su sağlaması yada sürekli kullanımı ile yoğun tercih edilen, su sistemlerinin önemli parçalarıdır.

 

Şehir şebeke suyunun arıtılıp dağıtım sistemine verilmesinden sonra, sistemden suya geçen bir takım maddeler, elementler, partiküller suyu değiştirmekte, su depolarına alınan bu suların, çevresel faktörler etkisiyle karışan kum, toz, organik maddeler, patojen bakterilerin gelişimini tetikleyerek, suyu kirli ve sağlıksız hale getirmektedir.

 

Su depoları özellikle site ve konutlarda toprak altı yada bodrum, sığınak gibi yerlere kurulduğundan, unutulabilen su sisteminin bir parçasıdır. Bu durumda bakım ve kontrolleri, temizlik ve dezenfeksiyonları da unutulan su depoları, sağlık açısından tehlikeli hale gelmektedirler.

 

İçme suyu deposu temizliği ihmal edilecek bir konu değildir. Özellikle toplu yaşam alanları, oteller, çocuk ve gençlerin çoğunlukta olduğu sosyal tesis ve eğlence merkezleri, okullar ve hastaneler, kullanılan suyun temizliği açısından çok daha riskli alanlardır.

 

Su depoları bu alanlarda sürekli kullanılmakta, su tesisat sistemiyle su depolarının düzenli periyodik olarak temizlenmesi, olabilecek tehlikeli enfeksiyonların önüne geçilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

 

İçme suyu deposu temizliği yapılmadığında içerisindeki suda üreyen bakteri plağı, ishal, kusma, bağırsak ve akciğer enfeksiyonları, kolera, dizanteri, sıtma, beyin iltihabı, çocuk felcine kadar çok riskli, ölümcül olabilecek hastalıklara yol açabilmektedir.


 


Bu enfeksiyonlardan çevremizi ve kendi sağlığımızı nasıl koruruz, ne tür önlemler almalıyız diye düşünürsek, ilk yapmamız gereken, su depolarının zamanla yıpranması ve korozyona uğraması nedeniyle, içerisindeki suyu steril, saklayamayacağından, izolasyonun yaptırılmasıdır.

 

Bunun dışında su deposunun 6 aylık periyotlarla temizlenip dezenfekte edilmesi, kaynağı belli olmayan kuyu suyu, tanker sularının tercih edilmemesi, kişisel bakım ve tükettiğimiz gıdaların temizliğinde temiz su kullanılması, su tesisatının yılda bir kez dezenfekte edilmesi alınacak ilk önlemlerdir.

 

Diğer bir önemli konu ise içme suyu depo temizliği sektöründe hizmet veren kuruluşların Sağlık bakanlığınca yetkili olmasıdır.

 

İçme suyu deposu temizliği asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Düzenli olarak yaptırılmalıdır.

 

Hizmet veren teknik personelin dezenfeksiyon konusunda mesleki yeterlilik eğitimleri, iş sağlığı güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma iş eğitim sertifikaları ve olmazsa olmaz olan sağlık muayene portörleri ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları, alacağınız dezenfeksiyon hizmetinin kalitesi ve güvenilirliği açısından sorgulanması gereken belgelerdir.

 

Depo suyunun içme suyu olarak kullanılmaması, mikrobiyal ve kirli sudan sağlığımızı maalesef korumaz, depo suyunu günlük banyo yada kişisel bakımda veya mutfakta tükettiğimiz gıdaların temizliğinde kullandığımızda, çeşitli enfeksiyonların bulaşmasına engel olamamaktadır.

 

Halk sağlığının korunması amacıyla, Sağlık bakanlığının özel ve tüzel sektör kuruluşlarına özellikle su depolarının rutin denetimleri yapılmakta ve konuyla ilgili mevzuat ve genelgelerle bir  farkındalık oluşturulmaya çalışılsa da, toplum olarak her bireyin yaşadığı alanda su deposu kullanılıyor mu, su tesisatının yıllık bakım ve kontrolleri, temizliği yapılmış mı, bilinciyle hareket etmesi, konunun anlaşılması açısından çok daha anlamlı olacaktır.

 

İçme suyu deposu temizliği aylık, 3 aylık ve 6 aylık süreler ile periyodik olarak yaptırılması gereken bir hizmettir.


 


Sağlığımız için bu kadar önemli olan su deposu temizliği nasıl yapılır; özetle aktaracak olursak, müşteriyle uygun bir randevu günü belirlenir, randevu gününden önce  müşteri tarafından depodaki suyun tahliyesi sağlanır.

 

İşlem öncesi depo dibinde kalan çok az su, ekiplerimizce dalgıç pompalarla tahliye edilerek dışarı atılır, temizlik öncesi teknik personel depoya girmeden önce gerekli iş güvenliği önlemleri olarak ışıklandırma sistemi kurulur, 3M gaz maskeleri ve iş kıyafetleri giyildikten sonra, temizlik işlemine başlanır.

 

Depo zemin ve yan duvarları dezenfektan kir sökücülerle, basınçlı kompresörler yardımıyla yıkanır. Zeminde kalan tortu ve kirli su dışarı tahliye edilir, depo zemin ve yanal duvarlar tekrar dezenfekte edilerek 10 dakika bekletildikten sonra basınçlı kompresörler yardımıyla tekrar yıkanır.

 

Son bir durulama ve yıkama işleminden sonra depo steril bir şekilde sağlıklı kullanıma teslim edilir. İşlem sonrasında servis hizmet formu kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.


Firmamız Tekdezvip, depo temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinde,  Sağlık bakanlığının yetkili sayılı kuruluşlarından olarak, uzman ve eğitimli teknik kadrosuyla, siz değerli müşterilerimize dezenfeksiyon hizmetlerini, Türkiye genelinde sunmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021