HAVUZ TEMİZLİĞİNDE KULLANILAN KİMYASALLAR

HAVUZ TEMİZLİĞİNDE KULLANILAN KİMYASALLAR

Birçok insanın ortak kullandığı, özellikle yaz aylarında daha fazla talep olması, yüzme havuzlarının kullanım sıklığının göstergesi niteliğinde olmaktadır.  Bu durum havuz temizliğinin önemini de beraberinde getirmektedir.

 

Yaz aylarında kullanım artmakta ve havuzdan enfeksiyon kapma oranı yükselmektedir. Göz, kulak, solunum yolu ve cilt enfeksiyonları oluşabilmektir. Bunlarla karşılaşmamak için yapılması gereken en önemli şey düzenli havuz temizliğidir.

 

Yüzme havuzlarında kullanılan temizlik amaçlı kimyasallar, havuz suyunun temizlenmemesi durumunda oluşabilecek enfeksiyon kapma riskini de taşımaktadır.

 

Bu nedenle havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar insan sağlığına zarar vermeyecek düzeyde uygulanmalıdır.

 

 Havuz suyunun Sağlık Bakanlığı yönetmeliğinde belirlenen limit ve parametre değerleriyle örtüşmesi için havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar dikkat ve özenle seçilmelidir.

Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallar kullanılmalı ve bunun ancak Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi bulunan firmalar tarafından sağlanarak sağlıklı hizmet verilebileceğinin bilincinde hareket edilmelidir.

 

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar arasında en bilineni klordur ve genellikle temizlik klor ile sağlanır.

 

Klor kullanımında kireç oluşmaz ve bulanıklık görülmez. Klor kullanımı havuz suyunda bulunan bakteri, virüs ve insan kaynaklı bulaşan mantarlara karşı kirlilikleri parçalayıcı özelliğe sahiptir.


Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar 


Havuzlarda klor; granül veya tablet olarak kullanılır. Tablet klor, yavaş çözülen aktif klor bazlı olup, sürekli klorlama yapabilen tablet şeklinde kimyasaldır. Granül ve tablet klor yanında sıvı klorda kullanılabilmektedir.

 

Hastalık ve enfeksiyon kapma oranı klorlama yöntemi ile düşürülebilir ancak klor bazı mikroorganizmaları anında yok edemediğinden enfeksiyon riski devam edecektir.

 

Havuz suyunu hem bakteri oluşumunu önleyecek hem de insan sağlığına zarar vermeyecek dengede tutmak için su tahlillerine göre kimyasallar kullanılmalıdır.  Bu denge suyun berraklığı ve hijyen açısından önemlidir.

 

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar, kirliliğe sebep olan maddeleri yok ederek havuz suyunu insan sağlığı açısından kullanılabilir hale getirmektedir.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık ve Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş, yetkili kuruluştur. Havuz temizliğinde sağlıklı ve güvenilir hizmet için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüzme havuzlarında asit dengesinin sağlanması çok önemlidir.

 

Zamanla temiz suda bile asit dengesinin değiştiği görülmektedir. Klor ve pH değerleri Havuz Suyu Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Klor ve PH değerleri olması gereken değerlere denk düşmediği ve temizliği aksatıldığında yosunlanma görülecektir.

 

Havuz diplerinde kayma, yosunlanma oluşumunun göstergeleri arasında yer almaktadır. Yosunlanma, yosun giderici kimyasallar ile önlenebilmektedir. Yosun giderici kimyasallar, sıvı olarak havuza dökülür, bu uygulama yosun oluşumunu engelleyecektir.

 

Yosun önleyici kimyasallar, içeriği ve formülü gereği klorlu birleşiklerle uyumlu çalışır. Yosun önleyici kimyasalın kullanımı ilk dolum ve kullanım devamlılığında değişmektedir. Kullanımı ilk dolumda 100 m3 ‘e 2lt su ile, kullanım devamlılığında ise 100 m3’e haftada bir olmak kaydıyla 0,5lt suyun bir kovada karıştırılarak su yüzeyine atılmasıyla devam etmelidir.

 

Havuzlar da yaşanan bir diğer problem ise, kullanım yoğunluğundan kaynaklı olarak suyun PH değerinin yükselme göstermeye meyilli olmasıdır. Suyun PH dengesini sağlamak için; PH dengeleyici, PH düşürücü ve yükseltici kimyasalları kullanılmalıdır.

 

PH yükseltici kimyasallar; sodyum karbonat ve sodyum hidroksittir. PH düşürücü kimyasallar ise sodyum bisülfat, sodyum hidrojen sülfat, hidroklorik asit ve sülfürik asittir.

PH düşürücü, havuzun pH değerini 0,2 oranında düşürmek için 100m3’e 1,5 kg suyla karıştırılarak havuz yüzeyine atılır. pH yükseltici ise havuzun pH değerini 0,2 değerinde yükseltmek için 100m3’e 1,5 kg su ile karıştırılarak havuz yüzeyine atılmalıdır.

 

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar arasında bir diğeri ise; sıvı toplayıcı ve çöktürücü kimyasallardır. Havuz içindeki ufak pislikleri bir araya toplayarak filtreye takılmasını sağlayan bu kimyasallar sayesinde havuz daha berrak görünür.

 

Bu durumda havuz parlaklığının sağlanmasını da kullanılan kimyasallara bağlamak doğru olacaktır. Parlaklığı sağlayan kimyasallar havuzu daha hijyenik gösterecektir.

Bu tür işlemler ancak alanında eğitimli ve uzman ekipler tarafından sağlanabilecektir. Bu nedenle hizmet alınan firmanın Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi olmasına, eksiksiz yetki ve kalite belgelerine dikkat edilmeli ve mutlaka sorgulanarak bu belgeler talep edilmelidir.

 

Havuz zemininde, duvarlarında ve su yüzeyindeki görülebilir pisliklerin temizlenmesi havuzun girilebilir olduğunu göstermez. Havuz suyundaki kir görülemeyeceğinden dolayı mikrop ve bakteri oluşumuna yatkın olduğu bilinmelidir. Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar bu oluşumu engelleyerek sizlere hijyenik ve sağlıkla kullanacağınız havuz suyu sunmaktadır. 

 

Havuzlarda bakteri ve mikrop oluşumunun önlenmesi, insan sağlığının korunması ve girilebilir olması için havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Havuz suyundaki kimyasal dengenin korunduğundan ve Havuz Suyu Yönetmeliği’ndeki limitlerin aşılmadığından emin olunması gerekmektedir.

 

Genel olarak havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar, standart depo temizliğinde kullanılan kimyasallar ile bire birdir. Yani Hifrojen peroksit türevleri ve ozon en iyi sonuçları verir.

Havuz temizliği hakkında; detaylı bilgi, doğru yöntem ve teknikler ile profesyonel hizmet için lütfen Tekdez V.İ.P ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021