HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Havuz temizliği nasıl yapılır sorusu sıkça karşılaştığımız konular arasında yer almaktadır. Bu durumun açıklanabilmesi için öncelikle havuzların neden temizliğe ihtiyacı olduğu konusuna değinilerek bilgi vermek doğru olacaktır.

 

Kış aylarında kullanılmayan havuzlara düşen ağaç yaprakları, böcekler, yağmur suyu, toprak ve buna benzer maddeler havuz dibine çöker. Havuz dibi, yan duvarları ve mermer aralarında kalan bu maddeler zamanla lekelere ve devamında bakteri oluşumuma yol açar.

Bu bakteriler başlıca koliform, ekoli, enterekok dur.

  

Yoğun kullanılan havuzlarda ise; bir çok kişi tarafından ortak olarak kullanıldığı için salya, tükürük, saç, deri döküntüsü gibi benzer sebepler de yine bakteri oluşumuna sebebiyet vermektedir.

 

Turizm bölgelerinde villa, kaplıca ve yazlık sitelerde yaz dönemine geçiş aylarında özellikle fazla rağbet gören havuzlarda çoklu kullanımdan kaynaklı olarak bakteri üremesi göz ardı edilemez bir konudur.

 

 Bu  bakteriler su yoluyla bulaşarak kulak iltihabı, alerji, göz rahatsızlıkları, dizanteri, deri rahatsızlığı gibi sağlığımızı riske atacak çok sayıda hastalığa yol açar. Bu nedenlerden dolayı havuz temizliği asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

 

Havuzlar kullanım şekline bağlı olarak çabuk kirlenebilen yapılardır. Havuz suyunun temizlik ve kirlilik oranı su içindeki yabancı maddelere bağlıdır. Havuza giren mikroorganizmalar, yapılan temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri ile yok edilebilir.

 

Tekdez V.İ.P, Türkiye genelinde havuz denge tankı temizliği ve havuz temizleme hizmetlerini profesyonel metotlar ile vermenin gururunu taşımaktadır.

 

Havuz temizliği nasıl yapılır 


Tekdez V.İ.P, havuz temizliği nasıl yapılır sorusuna en doğru cevap olabilecek hizmeti sunmaktadır. Firmamız ile iletişime geçtiğinizde detaylı bilgi sonrası talebinizle birlikte randevununuz oluşturulacaktır.

Havuzda bulunan su, randevu gününde  hizmet alan kurum tarafından tahliye edilmiş olarak teslim edilir.

 

Dipte kalan su, 0.1 mm çekebilme kapasitesine sahip pompalar ile havuz dışarısına tahliye edilir, havuzun dibinde biriken çamur, balçık, yaprak ve kirliliğe neden olacak tüm maddeler havuz dışarısına atılır. Havuzun zemin ve yanal duvarları suda çözeltilmiş dezenfektan ile fırçalanır.

 

Belirli bir süre dezenfektan teması için beklenir, havuzun içi 150 Bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleri ile yıkanır. Dipte oluşan kirli su, pompalar ile havuz dışarısına tahliye edilir.

 

 Tüm su atıldıktan sonra, havuzun zemin ve yanal duvarları durulanır ve çıkan su havuz dışına  tahliye edilir. Havuz yapılan temizlik işleminden sonra sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Tekdez V.İ.P, doğru yöntem ve metotlara hakim uzman ekipler tarafından hizmet sunmaktadır.

 

Havuz temizliği hijyenik bir kullanım ve hastalıklardan korunmak için ihmal edilmemelidir.

Havuz temizliğinin sürekliliği ve sterilizasyonunun devamlılığını sağlamak büyük önem taşımaktadır.

 

Havuzların günlük, haftalık ve aylık olarak rutin temizliği yapılmalıdır. Genel temizlikleri ise 6 ayda bir veya yıllık olarak yapılmalıdır.

 

Havuz suyunun değişimi, pH oranlama, yan ızgara temizlikleri ve su üzerindeki yabancı maddelerin filelerle toplanması işlemi rutin yapılması gereken temizliktir. Havuzların 6 aylık ve yıllık temizlikleri genel temizlik statüsündedir. Bu temizlik kesinlikle yetkili kuruluşlarca yapılmalıdır.

 

 

Ancak havuz temizliğinde, havuzun yalnızca iç alan temizliği eksik bir temizlik olarak kalacaktır. Her havuzun bir denge tankı bulunur, bu denge tankı temizlenmediği takdirde bakteri oluşumunun önüne geçilememektedir.

 

Havuz denge tankı, havuz temizliği ile birlikte ilerlemesi gereken bir işlemdir.

 

Havuz ve havuz denge tankı genel temizlikleri kesinlikle kurumsal, bu işte profesyonel ekiplerle hizmet veren, kalite ve yetki belgelerine sahip kuruluşlara yaptırılmalıdır.

 

Havuz ve havuz denge tankı temizliği verecek kurumların ve personellerinin bazı belgelendirme sistemlerinden, aldıkları eğitimlerden başarılı olarak geçmesi ve sertifika sahibi olması gerekir.

 

Bu belgelerin başında havuz operatörlüğü sertifikası gelmektedir. Bunun dışında personellerin hijyen, mesleki yeterlilik, düzenli portör muayene raporları da kontrol edilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P, tüm Türkiye genelinde, profesyonel ekipleri , kalite yetki belgeleriyle, havuz ve havuz denge tankı genel temizlik hizmetlerini vermektedir.

 

Sağlık Bakanlığı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgelerine sahip eğitimli ve uzman ekipleri ile hizmet sunmakta olan firmamız ile iletişime geçerek havuz temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi alabilir ve profesyonel ekibimizden destek talep edebilirsiniz.

 

Havuz temizliği nasıl yapılır ? hakkında daha detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021