HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR

HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR

Günümüzde toplumun her kesimi ve yaş grubu tarafından kullanılan ve talep edilen yüzme havuzlarının temizliği sağlığımız açısından çok önemlidir. Sağlık açısından bu derece önemli olan havuz temizliği nasıl olmalıdır sorusu da sıkça karşılaştığımız sorular arasında yer almaktadır.

 

Yüzme havuzlarının temizliğiyle aynı orantıda ne sıklıkta kullanıldığı da çok önemlidir. Site ve spor salonu gibi ortak kullanımın çok fazla olduğu yüzme havuzlarında, havuzun 6 ayda bir temizliğinin aksatılmadan yapılması insan sağlığı için büyük ölçüde önem taşımaktadır.

 

Ortak alan olarak kabul edilen yüzme havuzlarında su direkt vücudumuzla birebir temasta olduğu için havuz suyunda oluşan en ufak bakteri direkt vücudumuza nüfus edecek ve hastalıklara sebebiyet verecektir.

 

Havuz temizliği ile ilgili sorularınız için iletişim numaralarımızdan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Havuz temizliği nasıl olmalıdır sorusunun cevabını detaylı olarak verecek olan firmamız tarafından randevu oluşturularak profesyonel hizmet sağlanmaktadır. Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

 

Havuz temizliğinde ilk yaptırılması gereken işlem havuz doldurulmadan önce havuzun taban ve yan duvarları ile mermer aralarının iyice temizlenmesi, yapımında oluşmuş olabilecek kir ve bakteriler kapsamlı olarak temizlendikten sonra yosun önleyici kimyasallar ile silinip bekletilmesi olacaktır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra havuz suyu verilmeli ve doldurulmalıdır.

 

Havuz suyunun pH değeri kontrol edilmeli, 7,2-7,6 arası değerlerde kalmalıdır. PH düşerse bakterilerin çoğalma riski artacaktır. Gerekli çözelticiler atıldıktan sonra 24 saat havuz çalışır durumda bırakılmalı, son olarak tekrar pH klor seviyesi ölçümü yapıldıktan sonra eğer değerler istenilen düzeyde ise havuz işletmeye açılmalıdır.


Havuz temizliği nasıl olmalıdır 


Sıvı klor günlük olarak havuza ilave edilmedir. Amacı havuz suyunda bulunan ve filtrenin tutamadığı bakterilerin bertaraf edilmesi ve hijyen devamlılığını sağlamaktır.

 

Havuz suyunda bulunan klor suyun temizliğini sağlasa da su yüzeyine düşebilecek maddeleri engellemeyecektir. Bu yüzden günlük olarak suyun yüzeyindeki yaprak ve benzeri gibi yabancı maddelerin temizlenmesi gerekmektedir. Rutin temizlik ne kadar klor ve ek kimyasal madde kullanıyor olunsa da düzenli ve kapsamlı bir temizlik yapılması gerekmektedir.

 

Havuzların 6 aylık ya da yıllık olarak rutin temizlikleri kireçlenme ve yosun oluşumunu önlemek için yapılmalıdır. Havuzların rutin temizliğini, konu hakkında bilgiye sahip ve eğitimli bir sorumluya yaptırılması uygun olacaktır.

 

Havuz suyunun pH değerini kontrol etmek ve klor seviyesini ayarlamak havuzun dezenfekte edildiği anlamı taşımayacaktır.

Suyun berraklığı havuz suyunun temizliğini göstermektedir ancak kullanılan klor ve kimyasal maddeler uzun vadede steril ortamı koruyamayacağı, yan duvarlar ve mermer aralarındaki bakteri oluşumu tam anlamıyla engellenemeyeceği için belirli aralıklarla havuz suyunun boşaltılıp, havuz içinin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 

Genel temizlik, havuz temizliği nasıl olmalıdır sorusunun cevabını tam anlamıyla verebilecek ve insan sağlığını tehdit eden bakterilere karşı net olarak koruyacak statüde bir temizliktir.

 

Genel temizlik; havuz suyunun tamamen boşaltılıp dezenfekte edilmesi anlamına gelmektedir. Yüzme havuzlarının genel temizliklerinin 6 ay veya yıllık olarak periyodik bir şekilde yapılması gerekmektedir.

 

Genel temizlik havuz temizliği Sağlık Bakanlığı onaylı yetkili kuruluşlarca yaptırılmalıdır. Aksi takdir de uygulanacak doğru yöntem ve teknikler konusunda yanlış uygulamalara neden olunarak temiz kullanımın mümkün olmayacağı durumlara neden olunacaktır.

Tekdez V.İ.P; eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile personel belgelerine sahip olup, profesyonel ekibiyle Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

 

Firmamız ile iletişime geçtiğinizde detaylı bilgi sonrası talebinizle birlikte randevunuz oluşturulacaktır.

Randevu gününde, havuz suyu tahliye edilmiş olarak teslim edilmedir. Havuz dibinde kalan su 0,1 mm çekim gücüne sahip pompalar ile havuz dışına atılır. Dibe çöken çamur, kum, balçık ve yapraklar havuz dışına atıldıktan sonra havuz tabanı ve yan duvarları sulandırılmış dezenfektanlar ile fırçalanır.

 

Dezenfektanların zemin ve yan duvarlara nüfus etmesi bir müddet beklendikten sonra 150 bar basınçlı su kompresörleri ile yıkanır. Son kalan su tahliye edildikten sonra havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Havuz temizliğinin yanı sıra havuz denge tanklarının da temizliğini düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Havuzlara istinaden denge tankları daha fazla kirlenmekte ve bakteri oluşumuna yol açmaktadır. Havuz ve havuz denge tankının temizliğini aynı zamanda yürütmek daha sağlıklı olacaktır.

Hizmet verecek kurumun iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, İSG belge ve sözleşmeleri, TÜRKAK Akredite İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olmalıdır. Personellerin havuz suyu operatörlüğü belgesi, portör muayene kayıtları, İSG sertifikaları ve mesleki yeterlilik belgeleri sorgulanmalıdır.

 

TEKDEZ V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile yıllardır Türkiye geneli havuz temizliği hizmetini vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Havuz temizliğiniz için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021