HAVUZ TEMİZLİĞİ KLOR

HAVUZ TEMİZLİĞİ KLOR

Havuz suyuna her girildiğinde insanlar üzerinde bulunan inorganik ve organik mikroorganizmalar suya karışarak suyun zamanla mikroorganizma dolmasına ve bakterilerin ortaya çıkarak enfeksiyon oluşumuna sebebiyet vermektedir.

 

Yaz aylarında talebinde arttığı ve kullanımın sıklaştığı yüzme havuzlarında temizliğin sürekliliğini sağlamak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle havuzun periyodik olarak temizliğinin yapılması ve klor seviyesinin makul düzeyde tutulması gerekmektedir.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı yetkili kuruluştur ve tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olarak hizmet vermektedir. Detaylı bilgi ve talepleriniz için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Havuz dezenfeksiyonunun en belirgin özelliği oksitleyici özelliği sahip olmasıdır.

Havuz temizliği klor dezenfeksiyonu sayesinde serbest oksijenin açığa çıkması ile havuz suyunun daha uzun süreli temiz kalması sağlanmaktadır.


Havuz temizliği klor 


Klor seviyesinin makul düzeyde tutulması oluşabilecek mikroorganizmaların önüne geçmektedir. Klor kullanılmaması ve havuzlarda herhangi bir önlem alınmaması su içerisinde hızlı bir şekilde üreyen bakteriler nedeniyle çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara maruz kalınmasında ki en büyük etkendir.

 

Havuz temizliği klor kullanımı, havuzu istenilen seviyede temizleyebilmek için kullanılan ve bilinen en yaygın yöntemdir. Bağlı klor ve serbest klor miktarları ancak olması gereken seviyede belirlendiğinde istenilen dezenfekte işlemi ile sağlıklı bir havuz suyu sunulmuş olacaktır.

 

Dezenfekte için kullanılan klorun suda belirli bir temizleme yetkisine sahip olabilmesi için değerlerinin yeterli seviyede olması gerekir. Klor yetersiz seviyede kalır veya tam tersi olması gereken miktar üzerinde tutulursa yapılan işlem önemini ve hijyenini kaybettiği gibi sağlık sorunlarına da yol açmış olacaktır. Havuz temizliği klor kullanımının önemi burada kendini belli etmektedir.

 

Havuzlarda görülen sorunlardan biri suyun yosunlaşmasıdır. Klorun havuz temizliğinde ki en önemli görevi yosun ve mikropların öldürülmesi ve yok edilmesidir.

Yosunlar tek başına insan sağlığını tehdit etmezken, su içinde bulunan bakteri ve mikroorganizmalara barınma ortamı oluşturdukları için havuz suyunda yosunlaşma enfeksiyon kapma yönünden bir tehdit olarak kabul edilmelidir. Klor zamanla yosunların erimesini ve yok olmasını sağlayarak, mikroorganizma ve bakterilerin yosun içinde barınmasını engellemektedir.  

 

Havuz suyunda yosun oluşumuna engel olmak için klor seviyesi ve pH değeri çok iyi ayarlanmalıdır.

Klor direkt olarak havuzun pH değerini etkileyen faktördür. Havuz temizliği klor ile sağlanmış bir havuzun, tespit edilen pH değeri 7,2 ile 7,6 arasıdır. Klorun aktif olarak işe yaradığından emin olmak için mutlaka pH değeri kontrol edilmelidir.

 

Klor sayesinde havuzun pH değeri yükselir ve içinde bulunan mikroorganizma ve bakterilerin direnci kırılır.

 

Havuz dezenfeksiyonu için kullanılan klorların inorganik yapıda olmasına dikkat edilmeli ve bu özelliğe sahip klor kullanılmalıdır. Bu klorların en önemli özelliği şok klorlama içermesidir.

 

Bazı havuzlarda suda yavaş çözülen klor kullanımı gerekmektedir. Yavaş çözülen klorların en önemli özelliği dip yosunlarının erimesini sağlayarak ortadan kaldırmasıdır. Özellikle yüzme havuzlarında suda yavaş çözülen klor türleri tercih edilmektedir.    

 

Havuz temizliği klor kullanımı hizmetinde klor kokusuyla kendini göstermektedir. Klorun kendine has keskin bir kokusu bulunmaktadır. Klor kokusundan rahatsızlık duyup klor kullanımı kesmek devamında büyük sağlık sorunlarına yok açacaktır. Klor suyu içindeki birçok mikroorganizma ve bakteri oluşumunu engelleyerek sağlıklı havuz kullanımı sunan bir kimyasaldır.

 

Klor kullanılan havuzların herhangi bir sağlık sorununa sebep olması beklenemez aksine klor havuz suyundaki çeşitli mikroorganizma ve bakteri oluşumunu engellediğinden sağlıklı havuz kullanımını sağlamış olacaktır.

 

Havuz temizliğinde klor dışında hidrojen peroksit ve ozonda kullanılmaktadır.

Doğru oranda klor kullanıldığı ve pH değerinin standartlara uygun seviyede tutulduğundan emin olmak için havuz temizliği hizmeti yetkili kuruluşlardan tarafından verilmelidir.

Tekdez V.İ.P, vereceği hizmet konusunda eksiksiz yetki ve kalite belgelerine sahip olup, işinin ehli profesyonel kadrosu ile hizmet vermektedir.                                   

Havuz temizliği klor hizmetimiz için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021