HAVUZ TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

HAVUZ TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Sahip olunan süs havuzları veya kullanım sağlanan yüzme havuzları niteliği ne olursa olsun temizliği aksatılmaması gereken yapılardır. Aksi takdir de zamanla havuz içerisinde ve havuz suyunda birçok mikroorganizma oluşumu görülecektir.

 

Fiziksel ve kimyasal olarak temizliği yapılmayan havuzlar, bakteri oluşumunu arttıracak ve sağlığa zarar verecek düzeye ulaşmış olacaktır. Bu nedenle havuz temizliğinin genel olarak  6 aylık veya yıllık olarak aksatılmadan düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

 

Havuz temizliği söz konusu olduğunda, havuz temizliği için gerekli malzemeler ve kullanılacak kimyasalların oranlarının doğruluğundan ve hizmet alınacak kurumun yeterliliğinden ancak kurumun bulundurulması gereken belgeler sorgulanarak emin olunabilecektir.

 

Tekdez V.İ.P, yönetici ve personel kadrosu olarak, havuz temizliği için gerekli malzemeler ve bunları kullanabilme yetkisine sahip, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş bir kuruluş olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

 

Havuz temizliğinde öncelikle havuzun kir, toz ve yaprak gibi yabancı maddelerden arındırılması gerekmektedir.  Havuz içerisine gözle görülebilen maddeler dışında gözle görülemeyen madde ve bakterilerin temizliği ancak havuz suyuna ilave edilecek kimyasallar ve düzenli yapılan havuz temizliği ile sağlanabilecektir.


Havuz temizliği için gerekli malzemeler 


Düzenli ve periyodik olarak yaptırılması gereken havuz temizliği için gerekli malzemeler bulunmaktadır ve bu malzemeler ancak işinin ehli firmalar tarafından sağlanarak sağlıklı temizlik hizmeti sunulabilmektedir.

 

Havuz temizliği için gerekli malzemeler listesinin başında, hijyen açısından kullanılması gereken tek giyimlik hijyen kıyafeti yer almaktadır. 

 

Bu konu da diğer ekipmanlar arasında 0,1 mm çekiş gücüne sahip dalgıç pompalar havuz dibinde kalan suyu ve kirliliği dışarı atmada yardımcı olacaktır.

150 bar basınç kapasitesinde su kompresörleri; dezenfektan uygulanmış zemin ve yan duvarlara basınçlı suyun 1,5 metre uzaklıktan vurulmasıyla kirli suyun tahliyesini sağlayacaktır.

 

Fırçalar; havuz zemin ve yan duvar mermer aralarının ve havuz denge tankının temizliğinde kullanılan ekipman arasında yer almaktadır.

 

Havuz temizlik kepçesi; su yüzeyindeki gözle görülen kirliliği yaprak ve benzeri gibi yabancı maddeleri toplamakta yardımcı ekipmandır.

 

Havuz temizliği hizmetinde önemli malzemelerden olan kimyasallar havuzda uygulanması gereken işleme göre belirlenerek sağlıklı hizmet sağlanabilecektir.

 

Tüm bu ekipmanlar uzman ve eğitimli ekipler tarafından doğru yöntem ve tekniklerle uygulandığı takdir de sağlıklı hizmet alındığından emin olunabilecektir.

 

Havuz büyüklüğü, kullanım oranı ve niteliğine göre, havuz temizliği için gerekli malzemeler değişiklik gösterebilmektedir.

 

Değişiklik gösteren malzemeler arasında yer alan fırça, bazı durumlarda yumuşak tercih edilmelidir.  Havuzun zemin, yan duvar ve mermer araları yumuşak telli fırça ile temizlenmelidir. Bunun sebebi mermerlerin ve mermer aralarının zarar görerek aşınmasını engellemektir. Aksi takdir de aşınmış havuz mermerlerinde bakteri ve yosun oluşumu daha hızlı gerçekleşeceğinden havuzlar da sağlıksız ortama sebep olunmuş olacaktır.

 

Havuz temizliğiyle birlikte yürütülmesi gereken havuz denge tanklarında ise fırçanın sert telli olması gerekmektedir. Denge tanklarının duvarları yağlı ve yapışkanımsı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Havuzlara nazaran daha çabuk kir tutması ve yosunlaşmaya daha fazla eğilimli olması nedeniyle de sert fırça kullanımı sayesinde kirliliğin çözümü daha kolay ve etkili olacaktır.

 

Havuz temizliği yaparken, havuz temizliği için gerekli malzemeler dikkatle seçilmeli ve özenle kullanılmalıdır. Enfeksiyondan korunmak adına havuzu en iyi şekilde temizleyecek ürünler tercih edilmelidir.

 

Havuz temizliğini yapacak firmanın, gerekli belge ve sertifikalara sahip olması, havuz temizliği için gerekli malzemeler konusunda alınması gereken önlem ve titizliği sunabileceklerinin en büyük kanıtı olacaktır.

Havuz temizliği için gerekli malzemeler arasında bulunan kimyasallar, havuz suyunun bakteri oluşumunu engelleyecek ve insan sağlığına zarar vermeyecek düzeyde tutulmalıdır. Buda ancak su tahlillerine göre uygulandığında doğru sonucu verecektir.

 

Tekdez V.İ.P, uzman ve eğitimli kadrosu ile havuz temizliği hizmetinde yıllardır güvenilir ve kaliteli hizmetin adresi olmaya devam etmektedir.

Havuz temizliği için gerekli malzemeler, firmamız tarafından eksiksiz ve gerekli önlemler çerçevesinde kullanılmaktadır.

Profesyonel kadromuz ile tüm Türkiye genelinde sunduğumuz bu hizmetten yararlanmak ve detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.  

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021