HAVUZ SERAMİKLERİ NASIL TEMİZLENİR

HAVUZ SERAMİKLERİ NASIL TEMİZLENİR

Havuzlar tercihe göre cam mozaik kaplama ve porselen kaplama şeklinde de karşımıza çıkabilen yapılardır. Ancak havuz yapımında en yaygın olan ve sık olarak karşılaştığımız yapılar seramik kullanımı ile yapılmış havuzlardır.

 

Havuzların yaz aylarında yoğun kullanımından kaynaklı olarak deri döküntüleri, saç, salya hatta idrar bırakılması gibi nedenlerle bakteri oluşumu artmaktadır.

 

Bu bakteriler rahatlıkla seramik aralarına yerleşerek çoğalabilmekte ve enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Seramik araları kirliliğin tutunması, leke ve bakteri oluşması için oldukça elverişlidir.  

 

Havuzların seramiklerinde oluşan bakteriler ve devamında sebep olduğu rahatsızlıklar havuz seramikleri nasıl temizlenir sorusunu da beraberinde getirmektedir.

 

Havuz yapım aşaması tamamlanıp kullanıma sunulmadan önce yapılacak olan temizliğe son derece önem verilmelidir. Yapım aşamasında ortaya çıkan toz ve kirlilik, direkt olarak seramiklere yapışmış olduğundan temizlik yapılmadığı takdirde havuz suyuna karışarak bakteri üremesine sebep olmaktadır. Bu sebeple havuz sağlıklı kullanıma sunulmadan önce havuz seramiklerinin detaylı bir şekilde fırçalanması gerekmektedir.

 

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar, havuz seramikleri nasıl temizlenir sorusunun cevabını verebilecek niteliktedir. Havuz seramiklerini temizlemek için en doğru yöntem kimyasallardan yararlanmak olacaktır.

 

Seramiklerin temizliğinde kullanılan kimyasallar çok güçlü maddeler içermektedir. Bu kimyasallar havuz kirliliğine ve son temizlik tarihine göre de değişkenlik gösterecektir. En iyi sonucu verecek kimyasallar ozon ve hidrojen peroksit türevleridir.

 

Havuz seramikleri temizliğinde kullanılacak malzemeler, dikkat ve titizlikle seçilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, seramiklere zarar vermemektir. Zarar gören seramiklerde kirlerin tutunması daha kolay olmakta ve bakteri oluşum hızı artmaktadır.


Havuz seramikleri nasıl temizlenir 


Havuz seramikleri temizliğinde hizmet alınacak olan kuruluşların, seramiklere zarar vermeyecek ölçüde titizliği bünyesinde barındırması ve profesyonel hizmet sunuyor olması gerekmektedir. Bu nedenle sağlıklı sonuçlar için işinin ehli kuruluşlardan alınması gereken bir hizmettir. Havuz seramikleri temizliğinde hizmet veren firmanın, yetki ve yeterlilik belgelerine sahip olması alınan hizmetin doğruluğunu gösterir niteliktedir.

 

Tekvez V.İ.P, doğru metot ve yöntemleri kullanan, Sağlık Bakanlığı onaylı, gerekli sertifika ve yeterlilik belgelerine sahip yetkili bir kuruluştur. 

 

Havuz seramiklerinde oluşacak kirlilik ve bakteri oluşumunun önüne geçmek için 6 aylık veya yıllık olarak havuz temizliği hizmeti alınması gerektirmektedir.

 

Temizlik yapılmadığı takdirde, seramik ve seramik aralarında gözle görülür bir şekilde renk değişimi gerçekleşecektir. Bu da havuz suyunun koku oluşumuna ve devamında zehirlenme gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara neden olacaktır.

 

Kullanıma sunulmuş ve yoğun olarak rağbet gören yüzme havuzlarında, seramiklerde oluşacak kirliliğin önüne geçilmesi için düzenli temizliğin yapılması ve aksatılmaması son derece önemlidir. 

 

Havuz seramik temizliğini sağlamak için, günlük klor ilavesi ile havuz suyunun steril tutulması yeterli olmayacaktır. Havuz suyu berrak gözükmeye devam edecektir ancak klor havuz suyundaki temizliğin devamlılığını uzun sürede koruyamayacağı gibi seramiklerde oluşan kirlilik ve bakteri oluşumunun da önüne geçmede yeterli olmayacaktır.

 

Havuz seramik temizliği ancak havuz suyu tamamen boşaltılıp, zemin ve yan duvar seramikleri fırça yardımı ile temizlendiğinde tam olarak sağlanmış olacaktır. Kullanılan fırça seramiklere zarar vermeyecek kaliteye sahip olup aynı zamanda seramik temizliğini en iyi şekilde sunacak kriterlere sahip olmalıdır.

 

Kullanılacak kimyasal ve fırça yardımıyla seramiklere işlemiş olan kir ve lekeler sökülecektir. 150 bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleriyle yıkandıktan sonra seramik kir ve bakterilerden arınmış olacaktır.

Havuz seramikleri nasıl temizlenir sorusuna doğru cevap ve doğru yöntemlerde hizmet için firmamız tarafından uzman ve eğitimli ekipler ile profesyonel hizmet sunulmaktadır.

Havuz seramikleri temizliği hakkında detaylı bilgi, doğru yöntem ve teknikler ile profesyonel hizmet için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021