GALVANİZ SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

GALVANİZ SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

İnsan sağlığının temel yapı taşı olan su yer üstü ve yer altı su kaynakları olarak içeriğinde ağır metaller dahil olmak üzere bir çok element ve bileşenleri, insan ve hayvan dışkısı bulaşması belirtisi nitrit nitrat ve idrar bulaşması olan klorür organik maddeleri, endüstriyel atıkları toprak katmanlarından alarak su kaynaklarına ulaşmaktadır.

 

Etkin olarak kullanılanlar arasında en ekonomik, güvenilir ve kolay uygulanabilir dezenfeksiyon yöntemi olan klorlamadan pek çok patojen mikroorganizma, etkilenmekte ve yok olmaktadır. Galvaniz su deposu temizliği için güvenle kullanılmaktadır.

 

Bu sebeple halkın kullanımına verilen suyun yapısında, sağlığa zararlı olabilecek hiçbir etkenin bulunmaması için, ilk olarak şehir şebekesine verilmeden önce bir dizi arıtma işlemleri ve dezenfeksiyonun yapılması gerekmektedir.


 


Bunun dışında etkili yöntemlerden biri olan hidrojen peroksit kullanımı ve ozon gazı uygulaması da yüksek oksitleyici özelliği sayesinde çok sayıda patojen bakteri türleri ve mikroorganizmalarını yok etmektedir.

 

Arıtma ve dezenfeksiyon işlemi uygulanmış sağlıklı bir içme ve kullanma suyu berrak, tortusuz, renksiz, yosun, küf, amonyak sülfür ve bataklık kokusu içermemeli, mikrobiyolojik yükü belirlenen alt değerde olmalıdır. Suyun sahip olduğu bu fiziksel ve kimyasal özellikleri ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olmalıdır.

 

Su kaynaklı hastalıklar çoğunlukla alt yapı yetersizliği ve çarpık kentleşmenin olduğu büyük kentlerde septik kanalizasyon atıkları temasıyla sulara bulaşan koliform bakteri grubundan fekal yani dışkıyla bulaşan bakteri türleri tehlikeli birçok hastalığa neden olmaktadır.

 

Bu hastalıkların en yaygın olanları kolera, tifo, basilli dizanteri, kan dolaşım enfeksiyonları ve legionella bakterisinin neden olduğu akciğer hastalığı önemli ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen rahatsızlıklardır.

 

Suyla bulaşan hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz, her şeyden önce kişisel temizlik ve mutfakta temiz su kullanmaya dikkat etmek, çünkü bakteriler çiğ sebzeler yoluyla geçebilmektedir, su tesisat sistemlerinin tüm aksam ve parçalarının yılda bir kez dezenfeksiyon ve bakımlarının yaptırılması, su deposunun duvarlarında çatlak, kırılma ve aşınmalara karşı izolasyon ve bakımlarının yaptırılıp kirli su sızıntılarının önlenmesi, su depolarına periyodik olarak en geç 6 ayda bir temizlik ve dezenfeksiyon uygulanması ilk alınması lüzum olan tedbirlerdir.

Galvanizli su deposu temizliği yada diğer depo türlerinin temizliğinde uygulayıcı teknik personelin sahip olduğu mesleki eğitim ve saha tecrübesi farklı ve zor durumlarla karşılaşıldığında ne tür dezenfektan ürün seçmesi, nasıl bir temizlik yöntemi kullanması konularında yol gösterici olup dezenfeksiyon işleminin en etkin ve doğru şekilde yapılmasını sağlamaktadır.


 

Galvanizli su deposu temizliği ve dezenfeksiyonunda depo içerisinde bulunan su temizlik gününden önce mümkünse boşaltılır.

 

Depo randevu günü gelen teknisyen ekiplere boş teslim edilir, depo zemininde kalan çok az su dalgıç pompalar yardımıyla sıfırlanır,sonrasında gerekli tüm İş güvenliği önlemleri olan depo içi ışıklandırma ve personelin kullanması gereken kişisel koruyucu donanımlar olan tam vücut emniyet kemeri ve gaz maskeleri kauçuk eldiven iş kıyafetleri takılarak depoya giriş yapılır,depo zemin ve yanal duvarları uygun dezenfektanla 150 bar basınçlı kompresör yardımıyla temizlenir depo içindeki kirli su dışarı tahliye edilir,depo iç yüzeyleri tekrar dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir ve basınçlı kompresör yardımıyla tekrar yıkanır,son bir durulama işleminden sonra temizlik işlemi sonlandırılır, sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Depo içerisine su alınmadan önce depo şamandra ve diğer aksamları kontrol edilerek depo aksaklık ve arıza bilgileri müşteriye bildirilir.

 

İşlem sonrasında Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde talep edilen yapılan temizlik teknik bilgileri içeren servis hizmet formu kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

 

Tekdez dezenfeksiyon ve temizlik alanında sektörün lider kuruluşu olarak, eğitimli  ve deneyimli teknik kadrosuyla siz değerli müşterilerimize en doğru ve kaliteli dezenfeksiyon hizmetlerini vererek sağlıklı su sağlıklı hayat ilkesiyle çalışmalarına devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021