EVE SU DEPOSU NASIL BAĞLANIR

EVE SU DEPOSU NASIL BAĞLANIR

Eve su deposu nasıl bağlanır ? Su deposu bağlantı tesisatları nasıl olmalıdır?

Su depoları mevcut su ihtiyacımız için rezerve görevi gören sistemlerdir. Su deposu bağlantılarında dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bu dikkat etmemiz gereken hususlar, kurulumu yapılan depodan maksimum verim almamıza olanak sağlayacaktır.

Su depoları genellikle gözden uzak, çok kullanılmayan bodrum ve tavan aralarına konumlandırılır. Tavan bölgesine konumlandırılmasının amacı hidrofor kullanmadan, suyun akış kuvvetiyle dağıtımı sağlamaktır. Bu konumlandırma doğru olmasa da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Eve su deposu nasıl bağlanır?

Tavan bölgesine konumlandırılan su depoları kesinlikle direk güneş almamalıdır. Güneş ışığına direk maruz kalan su deposunda bakteri ürer. Bu bakteri depoda yosunlanmaya ve koku oluşumuna sebep verir.

Bodrum katlarda konumlandırılan su depolarında da uygun ve steril su saklayabilmek için uyulması gereken kurallar bulunmaktadır.

Bodrum katlarındaki su depolarının kapakları kesinlikle kırık yada aralıklı olmamalıdır. Kırık olan su deposu kapakları değiştirilmeli,  aralıkları ise sıvanmalıdır. Bu uygulama yapılmadığında yarık ve aralıklardan su depolarına haşereler girebilir ve mevcut suyun kirlenmesine sebep olabilir.

Su depoları kurulumunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda doğru açıda konumlandırılmasıdır. Su depoları tahliye vanasına doğru eğimli kurulmalıdır. Bu uygulamanın sebebi su deposu temizliği hizmetinin daha sağlıklı olması ve su kuvvetinin tahliye yada hidrofor emiş vanasına güç uygulamasıdır.

Beton su deposu kurulumlarında kesinlikle depo içerisinde çukur bırakılmalı ve bu çukur sıvanmalıdır. Çukur bırakılmasının sebebi, su deposu temizliği hizmetinde dalgıç ve pompaların atamadığı kirliliğin bu çukurda toplanması ve sonrasında depo dışarısına tahliye edilmesidir.

Eve su deposu nasıl bağlanır

Plastik su depoları çok tercih edilmemelidir. Plastik su depoları alaşımı dolayısıyla çabuk bakteri üreten ve koku yapabilen depo türüdür. Genellikle çelik yada fayans depolar kurulumda tercih edilmelidir.

Plastik bir deponuz mevcut ve bu deponuz direk güneş ışığına maruz kalıyor ise, kullandığınız suda kuvvetle muhtemel bakteri bulunuyor demektir. Bu durumdaki su depolarına yapılması gereken, depo dış yüzeyinin kaplanması yada siyah bir boya ile boyanmasıdır. Buradaki amaç güneş ışıklarının depo içerisine direk temasını önlemek ve bakteri oluşumunu durdurmaktır.

Su deposu bağlanıldıktan sonra ne yapılmalı?

Su deposu bağlatıldıktan sonra belirli periyotlar ile temizlenip dezenfekte edilmelidir. Su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu ile su depolarında üreyen koliform, ekoli ve enterekok bakterilerinin üremesi durdurulur.

Kurulan su deposunun temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti periyodik olarak içme suyu depolarında 3 ayda bir, diğer depolarda altı ayda bir yaptırılmalıdır.

Su deposu temizliği sonrası deponun mevcut durumu kontrol edilip, sağlıklı kullanıma uygun olup olmadığı raporlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı 2007-67 genelgesinde de belirtildiği gibi su depoları kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, olağan dönemlerde altı ayda bir temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Temizlenmeyen su depolarında üreyen bakteriler bir çok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Bu rahatsızlıkların başında ishal, kusma, yüksek ateş, alerji, boyun bölgelerinde kramplar, sıtma ve bağırsak enfeksiyonları gelmektedir.

Eve kurulan su deposundaki suyu içmemek bir korunma yöntemi değildir. Kişisel temizlikte, meyve sebze yıkadığımızda kısacası depodaki kirli suyla temas edilen her anda risk bulunmaktadır.

Su deposu kurulumlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda su tesisat borularının plastik olmasıdır. Bakır ve benzer elementler tesisatta kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu uygulamanın sebebi ileride talep edilebilecek bir tesisat temizliği hizmeti sadece plastik boru hatlarına uygulanabilmektedir.

Bakır borulara tesisat temizliği uygulaması yapılamaz. Bunun sebebi kullanılan dezenfektan ürünlerinin bakırı incelterek patlatabileceği riskidir.

TEKDEZ V.İ.P. tüm yurt genelinde su deposu temizliği, su tesisatı temizliği, su deposu yalıtımı ve tesisat kurulumu hizmetleri vermektedir.

TEKDEZ V.İ.P ayrıcalıklı hizmetlerinden yararlanmak için lütfen randevu talep ediniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021