EPOKSİ SU İZOLASYONU

EPOKSİ SU İZOLASYONU

Su depolarında suyun yıpratma ve aşındırma etkisi ile korozyon görülmektedir. Korozyon etkisi ile depolarda görülen çatlak ve yarıklar deponun su kaçağı yapmasına sebep olmaktadır. Depolarda su kaçaklarının önlenmesinde gerekli olan izolasyon yöntemi uygulandığında çözüm sağlanabilmektedir.

 

Metal su depolarında doğru sonucu alabilmek için izolasyon yöntemlerinden, epoksi su izolasyonu kullanılmaktadır. Metal depolar kendi içinde sac, galvaniz ve modüler paslanmaz depo olarak ayrılmaktadır.

 

Bu çeşitlerinde en sık karşılaşılan sorun, su ve metal etkileşimi ile paslanma görülmesidir. Metal depolarda paslanmaya bağlı korozyon oluşumu görüldüğü an izolasyon işlemi yapılmalıdır.

Epoksi su izolasyonu paslanma görülen metal su depolarında suyun muhafaza edildiği alanın steril kalabilmesi ve suyun içme suyu kalitesinde sunulabilmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

 

Metal depolarda çatlak ve yarık oluşumuna bağlı su kaçağı gerçekleştiği durumlarda depoyu sağlıklı kullanımına kavuşturacak bir çözüm bulunmamaktadır.

Bu nedenle paslanma oluşumu ve hasar başlangıcı tespit edildiği an depo kullanımına devam edebilmek için epoksi su izolasyonu talebinde bulunmak doğru bir hareket olacaktır.


Epoksi su izolasyonu


Metal su depolarında uygulanan izolasyon işlemi dikkat ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Bu işlem konusunda uzman ekipler ile çalışan, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır. Kuruluşların sahip olduğu yetki ve kalite belgeleri sunulan hizmetin doğru metotlar ile sağlandığının kanıtı niteliğinde olacaktır.

 

Hiçbir belgeye sahip olmayan ve yetkileri bulunmayan firmalardan alınan hizmet, deponun doğru olarak işlev göstermesini engelleyebilmekte ve hatta deponun kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Hizmet sağlayacak olan firmadan yetki ve kalite belgeleri gerekirse epoksi su izolasyonu hizmeti için referans talebinde bulunulmalıdır.

 

Tekdez V.İ.P işinin ehli uzman kadrosu ile hizmet sunmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından onaylanmış gerekli belgelere sahip, gerektiğinde sağladığı tüm hizmetler için referans bilgilerinipaylaşabilecek sektörünün öncü firmalarındandır.

 

Epoksi su izolasyonu işlemine başlamadan önce depo temizliği mutlaka yapılmalıdır. İşlem öncesinde yapılan temizlik, depo içindeki kir ve pası ortaya çıkarmada yardımcı olacaktır.

 

Metal depo içinde oluşumu görülen paslanma, raspalama makineleri ile kazılarak depo içinden arındırılır. Raspalama yöntemi ile paslanmanın sökülmesinden kaynaklı depo içinde oluşan kirliliği gidermek adına depo temizliği sağlanır. Depo içinin kuruması veepoksi işleminin tutabilmesi için 3 günbeklemeye alınır.

 

Depo içinde kuruluk sağlandığında ilk kat astar epoksi uygulanır. Kuruluk sağlanmadan bir sonraki işleme geçmek sonucu olumsuz yönde etkileyecektir.

İlk kat epoksi astarın kuruması için 3-5 gün arasında bekleme sağlanmalıdır. Astar epoksi kuruması sağlandığında metal depoya aynı yöntem ile 2. kat epoksi uygulanır. Epoksi uygulama tamamlandığında depo içi kuruluğu için 5-8 gün arasında beklemeye alınmalıdır.

 

Metal depo içinde epoksi uygulaması tam anlamıyla kuruluk gösterdiğinde uzman ekiplerin kontrolü ve sağlayacakları depo temizliğinden sonra verecekleri onaya bağlı olarak su deposu sağlıklı kullanıma açılabilecektir.

 

Metal su depolarında kuruluğun sağlanması, işlem sonucunu etkilemektedir.Bu nedenle uzun süren bir işlemdir. İşlem süresi deposu büyüklüğüne bağlı olarak 15-20 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Kuruluk sağlanmadan yapılan epoksi su izolasyonu işleminden doğru sonuç alınması beklenmemelidir. Su deposunda izolasyon işlemlerinin kuruluğundan emin olunmadığı takdir de uygulanan aşamalar izolasyonun tutmamasına ve depodaki sorunun devam etmesine neden olacaktır. 

 

Depo içinde görülen paslanma tekrar açığa çıkabilecek ve suyun kalitesini düşürüp kısa zaman içinde deponun kullanımı engelleyebilecektir.

Tekdez V.İ.P, epoksi su izolasyonu hizmetini yıllardır uzman ve eğitimli ekipleri ile vermekte olan Türkiye geneli kurumsal bir kuruluştur.

Doğru yöntem ve metotlarda profesyonel hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021