EN SAĞLIKLI SU DEPOSU HANGİSİ

EN SAĞLIKLI SU DEPOSU HANGİSİ

Ülkemizde hızla gelişen sanayi ve büyük kentlerde görülen yoğun nüfus artışı beraberinde çok sayıda çevresel ve sosyal sorunları da ortaya çıkarmıştır.

 

Kırsal bölgelerden sanayileşme ve sosyal imkanların daha fazla olduğu büyük kentlere yaşanan göç, altyapı ve hijyen eksikliği, sosyokültürel farklılık bir çok sağlık sorunlarını özellikle yaz aylarında kullanma ve içme sularından kaynaklı salgın enfeksiyonların ortaya çıkışına sebep olmaktadır.

 

Şehir şebeke suları kullanıma verilmeden önce uygulanan arıtma ve dezenfeksiyon prosesleri suda bulunan patojen bakteri ve diğer ajanların % 80 kadar yok olmasını sağlamaktadır.

 

En sağlıklı su deposu hangisi ? Su depolarının niteliklerini düşünmeksizin, periyodik olarak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılan depolardır.

 

Ancak su dağıtım sistemlerinde korozyon ve aşınmalar nedeniyle suya geçen element ve inorganik partiküller, bazı dönemlerde su dağıtım sistemine kirli suların sızması gibi olumsuz etkenlerin olması suyun steril halinin değişimine neden olmaktadır.


En sağlıklı su deposu hangisi 

Bu şekilde partikül yoğunluğu fazla olarak su depolarına gelen sular kısa sürede deponun kirlenmesine neden olmaktadır.

 

Su depoları sürekli kullanılıyorsa en geç 6 ayda bir, su kesintisinde yada gerektiğinde kullanım varsa en geç 3 ayda bir su deposu boşaltılıp uygun dezenfektanlarla temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması gerekmektedir.

 

Su depoları hangi malzemeden yapılırsa yapılsın sağlığınızın korumak adına en geç 6 aylık periyotlarla aksatılmadan temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

 

En sağlıklı su deposu hangisi dediğinizde aşınma dökülme sorunu yaşanmayan çelik paslanmaz su depoları gıda sektörünün farklı dallarında özellikle meyve suyu süt, su, sirke gibi sıvı gıdaların steril bir şekilde muhafaza edildiği için daha kullanışlı ve uzun ömürlü olmaktadır.

 

Bunun dışında yine kullanım kolaylığı daha sağlıklı olması nedeniyle fayans su depoları da düzenli aralıklarla temizlendiğinde daha steril bir ortam sağlamaktadır.

 

En sağlıklı su deposu hangisi tabi ki düzenli olarak dezenfeksiyon ve bakımları yaptırılan su deposudur.

Diğer durumda bir yıl gibi uzun bir süre temizlenip dezenfekte edilmeyen su depoları mikrop saçmakta ve ciddi hatta ölümcül olabilen tifo, kolera, dizanteri, çocuk felci, hepatit A gibi bağırsak ve akciğer, solunum, kan dolaşım enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

 

Su depolarının temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini veren özel firmaların İlk olarak Sağlık Bakanlığından biyosidal ürün izin belgesi alarak yetkili kılınması, teknik hizmeti veren saha personelinin bulaşıcı bir enfeksiyon tanısı amacıyla kan tetkik ve portör muayenelerinin yaptırılmış olması, iİş sağlığı ve güvenliği temel güvenlik önlemleri mesleki eğitimleri mutlaka olmalı ve talep edilmelidir.

 

İSO kalite yönetim sistemleri firmanın çok daha kaliteli ve organize bir şekilde çalıştığının ve hizmet sunduğunun bir göstergesidir.

 

En sağlıklı su deposu hangisi diye düşündüğümüzde su deposunun bulunduğu konum ve çevre şartları da deponun malzemesi gereği daha hızlı ve çabuk kirlenip yıpranmasına neden olabilmektedir.

Örneğin plastik su depolarından plastik cinsinden Yapılan su deposu daha fazla yosun tutmakta iken çelik su depoları daha az yosun ve organik madde oluşumu gözlenmekte daha steril bir ortam sağlamaktadır.

 

Temizlik ve dezenfeksiyon sektörünün öncü kuruluşlarından olan TekdezV.İ.P. sahip olduğu uzman yönetim ve eğitimli ve teknisyen kadrosuyla, İstanbul merkez ofis olmak üzere Türkiye geneli tüm illerde etkin ve kesintisiz servis ağıyla siz değerli müşterilerimizin sağlığını korumak amacıyla, temizlik ve dezenfeksiyon sorunlarınızı çözmeye ve yanınızda olmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021