CORONA VİRÜSÜ ORTAM DEZENFEKSİYONU

CORONA VİRÜSÜ ORTAM DEZENFEKSİYONU

Corona (Korona) virüsü nedir?

Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında görülen bir virüs grubudur. Olağan dışı nadir durumlarda hayvandan insana bulaşabilir. Corona virüs grupları insanlarda soğuk algınlıklarına sebebiyet verir.

2020 yılı salgın olarak baş gösteren Covid-19 ölümcül bir coronavirüs tipidir.

Corona / Covid-19 (Korona) virüs nasıl çıktı ?

Corona (Korona) virüsü ilk olarak Çin’ de Guandong eyaletinde tespit edildi ve vakalar görülmeye başlandı. Nasıl çıktığı ile ilgili net bir teşhis konulamamaktadır. Bilim insanları yoğunlukla yarasa yada yılandan bulaştığını öngörmektedir.

 

Corona (Korona) virüsü nasıl yayıldı?

Corona virüsünün ilk olarak tespit edildiği Guandong eyaletinde salgın haline geldi. Hayvanlarla insan temasından ve sonrasında da insandan, diğer insanlara bulaşmıştır.


Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu


Corona / Covid-19 (Korona) virüs nasıl bulaşır ?

Corona virüs nefes yoluyla, vücut salgılarına temasta, enfekte olan hastanın öksürme yada hapşırmasına maruz kalmalarda, hasta ile el sıkışılması ve enfekte olan ellerle yüze, göze temasta, hasta ile aynı ortamda uzun süre kalarak rahatlıkla bulaşabilir. Coronavirüs yoğunlukla dış ortama dayanıksızdır fakat bu gün Covid – 19 ‘un bulaşması ve dış ortama dayanıklılığı süresi maalesef ki bilinememektedir.

 

Corona / Covid-19 (Korona) virüsü belirtileri nelerdir ?

Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, uzun süreli ateş ve baş ağrısı Corona virüs Covid – 19 belirtileridir. Bu semptomlar görüldüğünde mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır. Corona virüsü nasıl belli olur ve benzer soruların cevabının netliği için, semptomların görülmesi anında acil olarak en yakın sağlık merkezine başvurulması ve kan örnekleri verilmesi gerekmektedir.


Corona Covid-19 dezenfekte 


Corona virüsü nasıl korunulur ? Corona virüsü önlemleri nelerdir ?

       Corona (Covid-19) (Korona) virüsü korunma yöntemleri nelerdir ?       

                                                       

1: Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu  salgın esnasında ve sonrasında düzenli periyotlarla yaptırılmalıdır. Corona virüs Covid – 19 dezenfeksiyonu haftalık – 15 günlük yada 30 günlük periyotlarla yapılmalıdır. Corona virüs Covid – 19 un (2020 / 03) tarihi ve öncesiyle herhangi bir aşısı, tedavisi ya da ilacı bulunmamaktadır. 

Bu sebeple önlemler ve tedbirler alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin en başında yaşam alanımızın, araçlarımızın, çalışma alanlarımızın,  vakit geçirdiğimiz tüm kapalı ortamların temizlik, dezenfeksiyon ve sanitasyonun yapılması gerekir. 

Corona (Korona) virüsü ortam dezenfeksiyonu ile hijyenik bir ortam sağlanır ve periyodik ortam dezenfeksiyonu ile mevcut ve var olacak risk minimize edilir. 

Korona virüsü ilaçlama ile Korona virüsü ortam dezenfeksiyonu yöntem ve metotları farklılıklar gösterir. Ortam dezenfeksiyonu ve sanitasyonu hizmeti ile gözle görünmeyen patojen, bakteri ve mantar grupları yok edilip, sağlıklı bir kullanım alanı sunulur. Covid – 19 virüsüne direk temas edecek bir ilaçlama yöntemi bulunmamaktadır. 

Bu sebeple mevcut riski minimize etmek ve bakteri üremesini engellemek için mutlaka Corona virüsü ortam dezenfeksiyonuyaptırılmalıdır. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti ile zarar verecek mikroorganizma sayısı azaltılır ve dezenfeksiyon periyotları ile yok edilir. 

Corona virüsü ortam dezenfektasyonu; 5, 15, 30 günlük periyotlar ile yaptırılabilir. Corona virüsü ortam dezenfektasyonu hizmeti periyodik tercihlerinizde çalışan sayısı, insan giriş çıkış miktarı, ortamın kirliği göz önüne alınarak yapılmalıdır.


Corona (Korona) virüsü ortam dezenfeksiyonu yöntem ve metotları farklılıklar gösterebilir. Korona virüsü ortam dezenfeksiyonu hizmetinde saf ozon, nötralize edilmiş ozon, hidrojen peroksit ve türevleri kimyasallar kullanılır. 

Bu hizmetlerde kullanılan ekipmanlar nötralizatör, jeneratör ve Ulv pülverizatördür. Tüm ekipmanların sonunda Korona virüsü ilaçlaması sisleme metodu ile sonlandırılır.


2: Ortam dezenfeksiyonu hizmetiyle birlikte bireyin kendi kendine alması gereken tedbirlerde bulunmaktadır. 

Mümkün olduğunca kalabalık yerlere gidilmemeli, direk temastan kaçınılmalı, ellerin sürekli su ve sabunla yıkanması, kirli ellerle yüze ve gözlere temastan kaçınılması, riskli bireylerin maske takması, yeterli sıvı alınmalı, uyku düzeni oturtulmalı ve dinlenilmelidir.


3: Çok sık aralıklarla temas edilen direk objelerin, dezenfekte ürünleriyle temizlenmesi.


Korona virüsü ortam dezenfeksiyonu


Corona (Korona) virüsü ortam dezenfeksiyonu; konusunda uzman, tüm yetki ve sertifikalara sahip kurumlara uygulatılması gereken bir hizmettir.


Corona virüsü temizleme ve corona virüsü dezenfeksiyonu; Corona ortam dezenfeksiyonu hizmeti alan kurum ile hizmeti veren kurumun ortaklaşa yapması gereken bir yöntem olmalıdır. Yani Corona virüsünden arındırma hizmeti, sadece ortam dezenfeksiyonu ile mümkün değildir. Kuruluşların kendi içlerinde de her gün yaşam alanlarını, temizleyip dezenfekte etmesi gerekir.

Corona ortam sterilizasyonu ve kendi bünyenizde yaptığınız tüm temizlik faaliyetleri genel olarak tedbir amaçlıdır. Sağlık bakanlığı dahil tüm yetkili kurumlar önlem alınması ve gerekli tedbirleri  belirtmişlerdir.

Covid 19 Corona virüsü dünya üzerinde ilk olarak Çin’in Guandong eyaletinde görülmüştür. Hızla yayılması ve kısa sürede görülen ölüm artışı ile gündeme gelmiştir.

 

Corona virüs solunum ve temas yoluyla çok çabuk bulaşabilen, ilk olarak düşmeyen ateş ve öksürük ile kendini göstermektedir.

 

Diğer belirtileri ise nefes alıp vermede zorluk, baş ağrısı ve kaslarda aşırı derece de ağrı görüldüğü olarak bilinmektedir.

Bu belirtilerden en az 2 tanesine rastlandığında acil olarak bir sağlık kurumuna başvurulmalı ve sağlanacak olan testler sonucunda duruma netlik getirilmelidir.

 

Bilinen belirtilere nazaran bazı vakalarda hiçbir belirti görülmediği ve Covid 19 Corona virüs taşıyıcısı olunabildiği de bilinmektedir.

Hızla yayılım gösteren bu virüse karşı toplu ortamlardan kaçınılmalı ve bireyler arası el sıkışma sağlanmamalıdır. Enfekte olup henüz belirtilerin başlamadığı veya belirti göstermeyen taşıyıcı bir birey ile aynı ortamda bulunmak, öksürük veya hapşırmasına maruz kalmak, temasta bulunmak virüsün bulaşmasına sebebiyet vermektedir.

 

Bulaşması böyle kolay bir virüsün tedbirleri hiçbir birey tarafından göz ardı edilmemeli ve gerekli olan tüm tedbirler tam anlamıyla sağlanmalıdır.

 Türkiye de ilk vaka 2020 Mart ayının 2. haftasında görülmüş ve gerekli tedbirler Bakanlıklar tarafından halk ile paylaşılmıştır.

Maske ve eldiven kullanımı, kalabalık ortamlardan kaçınma, sosyal mesafe ve gün içinde sık sık ellerin sabun ve su ile yıkanması kişisel olarak alınması gereken tedbirlerin başında gelmektedir.

 

Maske kullanımı bireylerin alacağı en önemli kişisel korunma yöntemidir. Kişisel temizliğin sağlanması yanında, gün içinde bulunulan ortamın dezenfeksiyon ve sanitasyonunun sağlanması da alınacak olan en önemli tedbirlerden biridir.

 

Ortam dezenfeksiyonu işlemi gözle görülmeyen patojen, mantar ve mikroorganizmaların üremesini engellemekte, bakteri ve mikropların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Sağlıklı yaşam ve yaşamı engelleyen bu bakterilerin oluşumu, corona virüs ortam dezenfeksiyonu ile engellenebilmekte ve riskler en aza indirilebilmektedir.

 

Ortam dezenfeksiyonu hizmetinde ozon,  hidrojen peroksit ve türevleri kullanılmalıdır. Hidrojen peroksit renksiz ve kokusuz bir üründür. Bir çok alanda kullanımı sağlanan hidrojen peroksit sıvı bir maddedir ve suda çözülebilmektedir.

 

Direk olarak mikrop ve bakterilerin üremesini engelleyerek yok etmektedir. Böylelikle ortamda bulunmuş olan enfekte bir bireyin salgılamış olduğu bakteri ve mikropların bulaşma riskini ortadan kaldırabilmektedir.

Corona virüs ortam dezenfeksiyonu hizmetinde  geliştirilmiş hidrojen peroksit ürünleri kullanmak daha sağlıklı sonuç almada etkili olacaktır.

 

Geliştirilmiş hidrojen peroksit kullanımı ile dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlanmış olacaktır. Covid 19 Corona virüs ortam dezenfeksiyonu hizmeti saf ve nötralize edilmiş ozon ve hidrojen peroksit türevlerinin nötralizatör ve pulvarizatörler ile uygulanması şeklinde doğru olarak sağlanmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P corona virüs ortam dezenfeksiyonu hizmetini ULV püskürtme metodu ile uygulamaktadır. Böylelikle ortam dezenfeksiyonu sağlanan alanın hava sterilizasyonu da sağlanmış olacaktır.

 

Kullanılan dezenfektanlar ULV püskürtme ile direk olarak havaya yayılmaktadır . İşlem sonunda kullanılan dezenfektan, ortamdaki tüm cisim ve objelerin üstüne çiselenmiş ve yayılmış olacaktır.

 

Böylelikle ortam dezenfeksiyonu ve hava sanitasyonu sağlanmış olup ortamdaki gözle görülmeyen bakteri ve mikrop oluşumu yok edilir. Hizmet sırasında ortamda herhangi bir birey veya canlı bulunmamalıdır.  

 

Hizmet püskürtme yöntemi ile yapıldığından bilgisayar ekranları, camlar veya cam objelerde yağmur çiselemesi gibi bir leke görülebilmektedir. Kuru bir bez ile silindiği takdirde herhangi bir iz oluşumu veya lekelenme kalmayacaktır.

 

Corona virüs ortam dezenfeksiyonu hizmetinden sonra alanın havalandırılması gerekmektedir. Havalandırılma tamamlandıktan sonra sağlıklı kullanım alanı sunulmuş olacaktır.

Ortam dezenfeksiyonu hizmetinden sonra direk olarak bir temizlik işlemi yapılmasına gerek yoktur. Günlük olarak veya 2 günde 1 şeklinde ortamın süpürülmesi ve temasın çok olduğu obje ve cisimler ovularak silinmelidir.

 

Günlük olarak yaşam alanının gerekli temizlik ürünleri ile ovularak temizlenmesi ve ellerle temasın çok olduğu örneğin kapı kolu, aydınlatma anahtarları ve dolap kulplarının silinmesi corona virüsüne karşı alınacak bir temizlik tedbir yöntemidir.

 

Ortam dezenfeksiyonu düzenli olarak 5,15 ve 30 günlük periyotlar halinde yaptırılmalıdır. Ortama giriş ve çıkış yapan kişi sayısına ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak talep doğrultusunda bir periyot belirlenmektedir.

 

Düzenli olarak yapılan ortam dezenfeksiyonu işleminden sonra hizmet alan kurumun, kurum içinde sağlamış olduğu günlük temizliği devam ettirmesi ortam dezenfeksiyonunu pekiştirmekte ve alınan tedbiri daha sağlıklı kılmaktadır.

 

Corona virüsüne karşı 2020 nisan ayı dahil olmak üzere henüz kesin olarak bir aşı veya tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle alınacak olan tedbirlere ve kişisel olarak korunmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Yanlış bilgiler ile hizmet sunan firmalara itibar edilmemelidir. Aksi takdirde alınan hizmet doğru olmayacak ve gereksiz maliyet yaratmış olacaktır.

 

Corona virüs ortam temizliği hakkında doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi gerekmektedir. Bir defaya mahsus yapılan ortam dezenfeksiyonu uzun sürede sanitasyonu ve sterilizasyonu sağlamamaktadır. Ortama enfekte bir bireyin girmesi durumunda sağlanan ortam dezenfeksiyonu hizmeti virüsün bulaşmasına engel olabilecek nitelikte değildir.

Henüz corona virüsüne karşı kesin ve net sonuç verecek bir ilaç veya dezenfektan bulunmamaktadır. Bu nedenle düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu sağlanmalı ve günlük temizlik ihmal edilmeden yapılmalıdır.

 

Ortam dezenfeksiyonu sağlandığı esnada, ortamda hizmet alan kurum faaliyet gösterememektedir. Hizmet sırasında ortamda faaliyet tamamen durdurulmalı ve yetkili personel dışında kimse bulunmamalıdır.


Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu

 

Doğru yöntemler ile hizmet sağlandığından ve sağlıklı ortamın sunulduğundan emin olmak için corona virüs ortam dezenfeksiyonu hizmeti sunan firmalardan yetki ve kalite belgeleri talep edilmelidir.  

Tekdez V.İ.P; covid 19 corona virüs ortam dezenfeksiyonu ve sanitasyonu hizmetinde doğru yöntem ve metotlar ile hizmet sunan, T.C. Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık ve Halk Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanmış, dezenfektan kullanım yetkilerine sahip kurumsal bir kuruluştur.

Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu hakkında detaylı bilgi ve hizmet almak için iletişime geçiniz.

Tekdez V.İ.P; T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI, İL SAĞLIĞI VE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yetkilendirilmiş, izin belgelerine sahip firmadır! Firmamız tüm Türkiye genelinde geniş servis ağıyla değerli müşterilerine profesyonel dezenfeksiyon ve sanitasyon hizmeti vermektedir. Personellerimizin mesleki yeterlilik belgeleri, portör muayene raporları, hijyen belgeleri, yüksekte çalışabilir raporları, iş güvenliği sertifikaları eksiksizdir. Tekdezvip hizmetlerin tümü marka tescilleri ile korunmaktadır. Firmamız hizmetleri İSO kalite yönetim sistemi standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.

Corona virüs ortam dezenfeksiyonu talepleriniz için lütfen temsilcinizden randevu talep ediniz.

Hizmetle ilgili detaylı bilgiye ORTAM DEZENFEKSİYONU linkinden ulaşabilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021