ÇELİK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

ÇELİK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Sanayi işletmeleri ve diğer kuruluşların su depolarına, şebeke suyuyla taşınan çeşitli çevresel kaynaklı partiküller, kum, inorganik elementler ve bazı metal çeşitleri, polen gibi canlı organizmalar, su depolarıyla beraber su tesisat sistemlerinin gerekli bakım, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmadığında, kısa sürede depodaki suyun temiz sayılabilecek yapısı değişime uğrayarak patojen bakteri ve küf denilen mantarlar oluşup,  bu mikroorganizmalar, suyun renk, tat ve yoğunluğunu bozarlar.

 

Su depoları ek olarak güneş ışıkları ve ısı kaynaklarına maruz bırakıldığında yosunlaşmayla birlikte bakteriler çok hızlı çoğalırlar.

 

Bu kirli depo suyunun çeşitli amaçlarla kullanımı sonucu, ishal, kusma, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yanında, kolera, sıtma, hepatit a, çocuk felci, lejyoner denen akciğer rahatsızlığı, bağırsak enfeksiyonları gibi ciddi ölümcül olabilecek tehlikeli hastalıklar ortay çıkabilmektedir.

 

Bu gibi ciddi durumların önlenebilmesi ve halk sağlığının her koşulda korunabilmesi için, su depolarının ve su tesisat sistemlerinin düzenli aralıklarla temizlik ve dezenfeksiyonunun sağlık bakanlığınca yetkili bir firmaya yaptırılması gerekmektedir.

 

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla su depolarında bakteri ve patojenlerin çoğalması çok daha hızlı olmakta, mutlaka depo dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

 

Kurum ve işletmelerin kullandığı su depoları, beton, fayans, galvaniz, sac, plastik, polyester  yada, çelik malzemelerden yapılabilir.

 

 Ancak en sağlıklı olan çelik su depolarıdır. Fakat su deposunun çelik ve paslanmaz olmasının, içerisindeki suyun kirlenmeyeceği anlamına gelmez gibi bir yanılgı söz konusudur.

 

Deponuzun malzemesi ne olursa olsun dezenfeksiyon ve temizliğinin düzenli olarak yapılması sağlığınız için şarttır.


 


Çelik su deposu temizliği nasıl yapılır diye düşündüğünüzde, aklınıza ilk gelmesi gereken soru, hangi dezenfeksiyon firmasına yaptırmalıyım, firmada olması gereken kriterler nelerdir, olmalıdır.

Piyasada çok sayıda dezenfeksiyon kurum ve kuruluşu bulunmakta, bu kadar firma arasından doğru işlemi yapacak güvenilir firmayı bulmak için,  firma hakkında birkaç bilgiyi sorgulamanız yeterli olacaktır.

 

En başta firmanın Sağlık bakanlığından yetkili ve onaylı olması, personelinin dezenfeksiyon konusunda mesleki yeterlilik eğitim sertifikalarının olması, iş sağlığı ve güvenliği eğitim belgelerinin olması, personelin sağlık muayenelerinin yapıldığını gösteren sağlık raporları, yüksekte ve kapalı ortamda çalışma iş eğitimleri, firmanın çalışma disiplin ve organizasyonunu kanıtlayan kalite yönetim sistemleri, firmanın güvenilir, yetkili olduğunu gösterir.

 

Dezenfeksiyon işlemlerinde yetkili firmalar, farklı özelliklerde dezenfektanlar kullanmaktadır. Bu maddeler farklı bileşenler olup, kullanım kolaylığından dolayı, yaygın olarak tercih edilen kimyasal dezenfektanlar;  sıvı klor, ozon, klor dioksit, hidrojen peroksit gibi maddelerdir.

 

Genel olarak hemen hepsi bir çok bakteri ve patojenleri yok etmektedir ve sağlıklı kullanıma uygundur.


 


Çelik su deposu temizliği nasıl yapılır, kısaca aktaracak olursak, müşteriyle görüşülerek, uygun bir randevu günü belirlenir, randevu gününden önce müşteri tarafından depodaki suyun tahliyesi yapılmalıdır.

 

Kalan çok az miktardaki su, ekibimiz tarafından temizlik öncesi dalgıç pompalarla tahliye edilir. Depoya uygun kir sökücü dezenfektanlarla, basınçlı kompresörler yardımıyla, depo zemin ve yan duvarların kaba kirliliği giderilir.

 

Zeminde biriken kirli ve atık su, pompalar yardımıyla depo dışına tahliye edilir. Tüm depo içi tekrar dezenfekte edilerek bir süre bekletilir ve kompresörler yardımıyla yıkanır.

 

Depodaki su tekrar tahliye edilir. Son bir durulama ve yıkama işleminden sonra sağlıklı bir şekilde kullanıma teslim edilir.

 

Depoya temiz su almadan önce, deponun tüm mekanik kısımları ve şamandırası anlık kontrol edilerek herhangi bir arıza var mı müşteriye bilgi verilir.

İşlem sonlandırıldıktan sonra, 6 aylık geçerli servis hizmet formu, kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

 

Alanında öncü ve yetkin bir firma olarak Tekdezvip, su dezenfeksiyon ve temizliğinde, eğitimli ve donanımlı, eğitimleri sürekli güncellenen uzman kadrosuyla, iddialıyız ve en iyi hizmeti biz veriyoruz. Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye çapında hızlı ve yaygın hizmet ağıyla, siz değerli müşterilerimizin yanında olmaya da devam edeceğiz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021