ÇELİK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

ÇELİK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

Günümüzde bilimsel gelişmeler sayesinde, alternatif su kaynakları da çoğalmıştır. Fakat çevresel faktörlerin de etkisiyle suyun yapısı çok değişerek biz tüketicilere ulaşmakta, su bünyesinde barındırdığı organik maddeler, toprak ve havadan karışan çeşitli metal elementleri, partiküller, patojen etmenler, zamanla suyun sağlıklı yapısını bozabilir.

 

İçme ve kullanma sularımızın, toplu yaşam alanları site ve konutlarda, sanayi işletmelerinde, sosyal  tesisler ve otellerde, farklı malzemelerden üretilmiş  depolarda depolanması ve uzun süre bu depoların ve su tesisat sistemlerinin temizlik ve bakımlarının yaptırılmaması, mikrobiyal değişimi hızlandırır.

 

Artı bu depoların konumları nedeniyle birde güneş ışınlarına ve ısıya maruz kalması sonucu, yosun oluşumu başlar, bu durum ise bakterilerin hızla çoğalmasına neden olur.

 

Toplu yaşam ve çalışma alanlarında, sürekli ya da aralıklarla kullanılan su depoları farklı malzemelerden üretilmektedir. Plastik, polyester, beton, fayans, galvaniz, çelik gibi hangi malzemeden yapılırsa yapılsın tüm su depolarının, halk sağlığının korunması adına, en geç 6 aylık periyotlarla, yetkili bir dezenfeksiyon firmasınca temizlik ve bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.

 

Çeşitli iş kollarından sanayi işletmeleri ve kurumsal firmaların daha çok tercih ettiği çelik su deposu temizliği de düzenli olarak yaptırılmalıdır.

 

Çelik su deposu paslanmaz olduğu için, içersin de bulunan suyun uzun süre bekletilse de kirlenmeyip sağlıklı kalacağı gibi bir yanlış düşünce söz konusudur.


 


Malzemesi ne olursa olsun, tüm kullanılan su depolarında suyun beklemesi, sirkülasyonunun olmaması zaten bakteriyel üreme için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

 

Su deposu dezenfeksiyonunda, günümüzde uygulaması kolay, hızlı ve güçlü etki gösteren çeşitli dezenfektan bileşikler bulunmaktadır.

 

Bunların içersin de yaygın olarak kullanılan sıvı klor, ozon, klor dioksit, hidrojen peroksit bileşikleridir.

 

Çelik su deposu temizliği ve diğer depo çeşitlerinde, bu dezenfektan maddelerden birisi, deponun durumuna göre tercih edilip doğru yöntemle uygulanmaktadır.

 

 Burada önemli olan piyasada çok fazla sayıda bulunan dezenfeksiyon firmalarından doğru hizmeti sizlere sunacak olanı ararken dikkatli olmaktır.

 

Su dezenfeksiyon ve temizlik hizmetleri veren firmaları araştırırken, her şeyden önce, firmanın Sağlık bakanlığınca yetki verilmiş ruhsatlı bir firma olması, biyosidal ürün kullanma izin belgesinin olması, uygulayıcı personelin mesleki yeterlilik eğitim belgelerinin olması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri sertifikası, kapalı ve yüksekte çalışma güvenlik eğitimleri ve sağlık muayene portör ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları mutlaka olması ve sizinde firmadan bunları istemeniz, doğru ve güvenilir bir temizlik hizmeti almanız açısından çok önemli kriterlerdir.


 


Sağlık bakanlığının ilgili yönetmelik ve yayınladığı son 2007/ 67 sayılı genelgesinde su depolarının temizliği ve dezenfeksiyonunun düzenli yaptırılmasına önemle vurgu yapılmıştır.

 

Tüm il ve ilçe sağlık kuruluşlarında bu genelge de yer alan hususlar, halkımızın su depolarının temizliği konusunda daha bilinçlenmesi ve doğru hareket etmesi için çeşitli şekillerde duyurulmakta ve bilgi verilmektedir.

 

Özellikle yaşlı insanlarımız ve çocuklarımızın sağlığının daha da hassas olması, bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle, temizlenmeyen kirli depo sularından çok hızlı bir şekilde patojen mikroorganizmalar bulaşması kaçınılmazdır.

 

Toplum sağlığının korunması için su depolarının temizliği kesinlikle şarttır.

 

Depoyla birlikte su tesisat sistemlerinin de beraber temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması çok daha güvenilir bir su tüketimi için çok önemlidir.

 

İstanbul  Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere, Türkiye geneline yayılmış hizmet ağıyla, firmamız Tekdezvip, alanında uzman, yetkin ve deneyimli, sektördeki  gelişmeler doğrultusunda teknik eğitimleri yenilenen kadrosuyla, siz değerli müşterilerimizin sorunlarını çözmek, güvenilir ve doğru hizmeti vermek için, çalışmalarına devam etmektedir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021