BUZDOLABI OZONLAMA

BUZDOLABI OZONLAMA

Sağlıklı gıda tüketimi için olanak sağlayan buzdolaplarında zaman içerisinde çeşitli kirlilik ve bakteri oluşumu görülebilmektedir. 

Dolap içine sinmiş yemek kokusu, kırılmış veya dökülmüş yumurta kırığı ve çürümüş sebze meyve koku ve kalıntıları dolap içinde gözle görülür bir kirliliğe sebep olmaktadır. Buzdolabında görülen bu kirlilikler çeşitli bakteri, mantar ve patojen oluşumunun başladığını ve üreme hızının artışını göstermektedir. 

Buzdolapları çeşitli temizlik ürünlerinin aksine sadece ozonlama tekniği ile temizlenebilmektedir. Sağlıklı gıda tüketimine devam edebilmek için buzdolabı ozonlama hizmeti sağlayan firma ve kuruluşlardan destek talep edilmelidir. 

Kirlilik ve çeşitli kokuların bulunduğu buzdolaplarında bakteri oluşum hızının arttığı ve üremenin dolap içerisinde ve gıdalarda sağlandığı bilinmelidir. 

Bakteri üremesi görülen buzdolabına muhafaza amaçlı alınan tüm gıda ürünlerine bakteri bulaşması mümkündür. Buzdolabı ve gıda ürünlerinde görülen bakteriler yüksek oranda risk taşıyan çeşitli hastalıklara sebep vermektedir. 

Buzdolabı ozonlama

Gıdalarda oluşumu ve üremesi hızla görülen en tehlikeli bakteri grubu botulinum bakterisidir. Çeşitli yollarla vücuda girerek felç gibi ciddi sonuçları olan rahatsızların temelini oluşturmaktadır. 

İlk olarak halsizlik, uzun süreli baş dönmeleri, nefes alıp verme de zorluk, baş ve boyun bölgelerinde tutulma ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Gözlerde başlayan rahatsızlıkla vücuda yayılarak felç edici özellik taşıması ile bilinmektedir. 

Salmonella adı verilen bir diğer bakteri türü ise birçok yolla insan vücuduna girebilmektedir. İshal ve kusma gibi belirtiler ile insan sağlığını belli ölçüde etkileyen hastalıklara sebebiyet vermesi ile bilinmektedir. 

Kirliliğin bulunduğu bir çok ortamda üreme gösteren e-coli bakterisi, buzdolabında oluşmuş olan yemek artık ve kokularından kaynaklı olarak da üreme gösterebilmektedir. 

Mevcut dolap içerisinde bulunan yeşil yapraklı sebzeler özellikle e-coli  riski taşımaktadır. Sığır ve koyun eti dahil olmak üzere çeşitli et gruplarında bulunabilmekte ve rahatlıkla üreme gösterebilmektedir. 

E-coli bakterisi kusma, dışkıda kan, yüksek ateş, ishal, ve mide krampları ile kendini göstermektedir. 

Bakteri taşıyan bir gıda ürününün muhafaza edilmesi için dolaba alınması ile, tüm gıda tüketim gruplarında ve mevcut kullanımı sağlanan dolapta bakteri görülmesi olağan bir olaydır. 

Gıda ürünlerinin muhafaza edilmesi için dolaba alınmadan önce temizlenmiş olması daha sağlıklı bir sonuç sunmuş olacaktır. Muhafaza alanına alınmadan önce tüm gıda ürünlerinin ovalanarak temizlenmesinde büyük fayda bulunmaktadır. 

Buzdolabı ozon temizlik işlemi ile dolap içerisinde oluşan kirlilik, lekelenme, koku ve bakteri üremesinin önüne geçilebilmektedir. Kirlilik ve lekelenme gözle görülen bir şekilde belli süre zarfı için çeşitli temizlik ürünleri ile giderilebilmekte ancak bakterilerin önüne geçme de yeterli olmamaktadır. 

Sağlıklı gıda kullanımı ve steril muhafaza alanı için çeşitli ozonlama yöntemleri ile temizlik sağlanmalıdır.    

Buzdolabı ozonlama işlemi için, hizmet alacak kurum veya kişilerin buzdolabını boş, mümkünse buzluk kısmındaki buzlanmayı eritmiş ve ön temizliği yapılmış olarak teslim etmeleri gerekmektedir. 

Boş olarak teslim alınan buzdolabının elektrik bağlantısı prizden çekilerek sağlanmalıdır, bu hizmetin sağlanmasında alınmış olan gerekli ilk tedbir olacaktır. 
Buzdolabı ve buzluk kısmı suda seyreltilmiş hidrojen peroksit katkılı bezler ile silinerek ozonlama işleminin ilk adımı sağlanmış olur. Hidrojen peroksit’in buzdolabı içine nüfuz edebilmesi ve kirliliği çözebilmesi için ortalama 5 dakika beklemeye alınmalıdır. 

Bekleme tamamlandığında buzdolabı alt kısmına 5000 Mg yüksek kapasiteli nötralizatör, üst buzluk kısmına ise 2000 Mg jeneratörler kurularak ozonlama işlemi sağlanır. 

Nötralizatör ve jeneratörler ile sağlanan ozon temizliği dolap içinde temizliği sağladığı gibi bakteri oluşumu ve üremesini tam anlamıyla engelleyici özelliği özelliği taşımaktadır. 

Buzdolabı ozonlama hizmeti ile sağlıklı gıda tüketimi ve saklama alanı oluşturulabilmektedir. Ozon temizliğinin 3 ayda bir periyodik olarak tekrarlanması gerekmektedir. 

Ozon temizliği bir kereye mahsus bir işlem değildir ve gerekli olan steril alanı sağlamada bir kere uygulama yeterli kalmayacaktır. Uzun ömürlü ve sağlıklı gıda tüketimine devam edebilmek ve herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamak için ozon temizliğinin devamlılığı sağlanmalıdır. 

Periyodik olarak 3 ayda bir  buzdolabı ozon temizliği hizmeti sağlandığında sağlıklı gıda tüketimi steril alanın korunması sağlanmış olacaktır. 

Ozonlama hizmeti sunan firmaların sahip olması gereken yetki ve kalite belgeleri bulunmaktadır. Firmalardan bu belgelerin talep edilmesi sağlıklı sonuç almada etkili bir hareket olacaktır. 

Firmamız buzdolabı ozon temizliği hizmetinde gerekli olan yetki ve kalite belgeleriyle eksiksiz olarak hizmet sunmaktadır. 

Tekdez V.İ.P, buzdolabı ozonlama hizmetinde İSO 900 kalite yönetim sertifikası, iş güvenliği belgeleri, marka tescilleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, kişisel koruyucu malzeme formları, kullanılacak dezenfektanların malzeme bilgi ‘’MSDS’’ formları ve ozonlama CE kalite yönetim belgeleri ile hizmet sunmaktadır. 

İletişim numaralarımızdan müşteri danışmanlarımız ile iletişime geçerek buzdolabı ozonlama, derin dondurucu ozon temizliği ve buzdolabı koku giderilmesi hakkında detaylı bilgi talebinde bulunarak randevu oluşturabilirsiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2022