BUZDOLABI KOKU GİDERME YÖNTEMLERİ

BUZDOLABI KOKU GİDERME YÖNTEMLERİ

Buzdolapları zamanla içine dökülmüş yiyecek ve içecek artıklarından, kırılan yumurtalardan veya sinmiş yemek kokularından kaynaklı olarak kötü bir kokuya sebep olabilmektedir. 
Sağlıklı gıda tüketimi sağlamak için kullanılan buzdolaplarında oluşmuş olan kokular pek hoş karşılanmamakla birlikte buzdolabının çeşitli bakterilere ev sahipliği yaptığı anlamına gelmektedir. 

Koku oluşan bir buzdolabında bakteri oluşumunun kesinlikle başladığı bilinmelidir. Koku bulunan buzdolapları bakteri, mantar ve patojenlerin üreme ve çoğalma gösterebilmeleri için en uygun yerlerdendir. Koku oluşan bir buzdolabı için çeşitli buzdolabı koku giderme yöntemleri önerilmektedir. 

Soda ile temizlik, sirke veya beyaz sirke ile temizlik, çeşitli temizlik ve deterjan ürünleri ile temizlik halk arasında ev hanımlarının önerdiği ve uyguladığı yöntemlerdir. 

Ancak bu yöntemler ile dolap içine zarar verilebileceği gibi oluşum gösteren bakterilerin önüne de geçilememektedir. Çeşitli temizlik ürünleri ile dolap renginde açılma, parlama gibi yüzeysel bir temizlik sağlandığına dair bir görüntü oluşabilmektedir. Bu maddeler dolap içinde üreme ve çoğalma gösteren bakteri ve mantarların yok edilmesi konusunda yeterli olmamaktadır.

Dolap içerisinde olan mevcut bakteri, yeni bir gıda ürününü dolaba alınması ile bulaşma gösterebilmektedir. Buzdolabı bakterileri gıda ürünlerinde ve mevcut dolap içerisinde rahatlıkla nüfuz gösterebilmekte ve yayılım gerçekleştirebilmektedir. 

Buzdolabı koku giderme yöntemleri

Koku olan bir dolapta bakteri olmaması imkânsız bir durumdur. Koku sorunu olan bir dolapta salmonella, e-coli ve botulinum bakterileri çoktan oluşum ve üreme göstermeye başladıkları anlamına gelmektedir. 

Bu bakteriler vücudun çeşitli yerlerinde tutulum göstererek farklı rahatsızlıkla ve sonunda ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedirler.

Salmonella bakterisi solunum ve temas gibi birçok yolla insan vücuduna girebilen bir bakteri grubudur. İshal ve kusma gibi belirtileri vardır, direnç düşürerek farklı hastalılıklara zemin hazırlayabilmektedir.

E-coli bakterisi koyun ve sığır eti de dahil olmak üzere çeşitli et gruplarında görülebilmektedir. Kusma, dışkıda kan, ateş, ishal ve mide krampları gibi sağlığı düşürücü ve etkileyici çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yeşil yapraklı sebze gruplarında da rahatlıkla üreme gösterebilmektedir. 

Butolinum bakterisi gıda kaynaklı bir bakteridir. Bu nedenle hemen hemen her ortama adapte olabilir ve rahatlıkla üreme, çoğalma gösterebilir. İstilacı ve bulaşıcı bir bakteri türüdür. Çok tehlikeli ölümcül rahatsızlıklara sebebiyet verir. 

Uzun süreli baş dönmesi, halsizlik, nefes alıp verme de zorluk, boğaz ağrısı ve ağızda kuruluk gibi belirtileri bulunmaktadır. Sebep olduğu hastalık ilk olarak gözlerde başlayıp ve vücuda yayılım göstererek felç edici bir özellik taşımaktadır. Solunum kaslarını da felç ederek de ölüme sebebiyet verebilmektedir. 

Buzdolabında koku oluşumunun bu tür bakterilerden kaynaklı olduğu ve sonucunda yaşanabilecek riskler pek bilinmediği için, çeşitli buzdolabı koku giderme yöntemleri ile buzdolabının temizliğinin sağlandığı düşünülmektedir. 

Halk arasında bilinen bu yöntemler ile koku ne tam anlamıyla giderilebilmekte ne de üreme gösteren riskli bakteri grupları yok edilebilmektedir.

Koku giderme de ve bakteri oluşumunu önleme de uygulanması gereken tek yöntem ozonlama işlemi ile buzdolabı temizliğidir. Ozonlama temizlik hizmetinde dolap içerisine kurulan 5000 Mg yüksek kapasiteye sahip koku nötralizatörleri kurularak koku ve ve bakteri oluşumu giderilebilmektedir.

Ozon kullanımı ile buzdolabı temizliğinde renk değişiklikleri, lekelenmeler, daha da önemlisi koku ve bakteriler %99 oranın da arındırılmakta ve sağlıklı muhafaza alanı oluşturulmaktadır. 
Steril muhafaza alanı ve sağlıklı gıda tüketimi için 3 ayda bir periyodik olarak ozonlama yöntemi ile temizlik sağlanmasında fayda bulunmaktadır. 

Ozonlama hizmeti alınacak kurumun yetki ve kalite belgelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Ozon dışında bir ürün kullanımı ile yanlış yöntemler doğrultusunda alınan hizmetten sağlıklı gıda tüketimi ve buzdolabı steril alanı beklemek doğru olmayacaktır. 

Bu nedenle hizmet sunan firma ve kuruluşlardan gerekli belgelerin talep edilmesi ve incelenmesi önemli konudur.

Tekdez V.İ.P; koku giderme ozon temizliği hizmetini İSO 9001 kalite yönetim sertifikası, iş güvenliği belgeleri, marka tescilleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, kişisel koruyucu malzeme formları, kullanılacak dezenfektanların malzeme bilgi ‘’MSDS’’ formları ve ozonlama CE kalite yönetim belgeleri ile sunmaktadır. 

Firmamız, halk arasında bilinenin temizlik yöntemlerine nazaran buzdolabı koku giderme yöntemleri konusunda en doğru hizmet olan ozon temizliğini yetki ve kalite belgeleri ile birlikte sunmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Sağlıklı gıda tüketimde gerekli olan ozon temizliği ve buzdolabı koku giderimi hakkında detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2024