BUZDOLABI KOKU GİDERİCİ

BUZDOLABI KOKU GİDERİCİ

Buzdolapları günlük olarak hemen her alanda kullanımı sağlanan gıda ürünlerinin taze kalmasını sağlayan alanlardır. 
Buzdolabı kullanımı tüketim ürünlerinin taze ve sağlıklı kullanımı için olanak sağlamakla birlikte bekleme sürelerini arttırmayı yönelik işlev göstermektedir. 

Ancak dolap içerisinde unutulmuş veya mevcut gıda bakterilerinden kaynaklı bakteri üreme ve oluşum hızının artışıyla kötü koku oluşabilmektedir. 

Buzdolabında oluşan koku direk olarak dolap içinde bakteri oluşum ve üremesinin başladığını göstermektedir. Koku oluşan buzdolaplarına çözüm olarak halk arasında dolabın gerekli deterjan veya tabletler ile temizlenmesi gösterilmektedir. 
Ancak buzdolabı koku giderici bir deterjan, tablet veya benzeri bir ürün bulunmamaktadır. Buzdolabında oluşan kirlilik ve koku sadece ozon temizleme ve dezenfekte yöntemi ile giderilebilmektedir. 

Buzdolabı ozon temizliği ile dolap içerisinde ki koku giderilir ve bu sayede bakteri, mantar ve patojenlerinde giderilmesine yönelik bir hizmet sağlanmış olur. 

Koku sorunu yaşanan buzdolabında kullanım durdurulmalı ve içinde bulunan gıdaların tüketimi sağlanmadan imha edilmesi gerekmektedir. Koku, gıdalarda çeşitli bakterilere ve zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir.  

Kokuya neden olan bakteriler salmonella, e-coli ve botulinum olarak sıralanmaktadır. Bu bakteriler çeşitli ölçülerde rahatsızlıklara, gıda zehirlenmelerine ve hatta ölümcül sonuçlara kadar gidebilmektedir.

Salmanolle bakterisi ishal, kusma gibi belirtilerle kendini gösteren, insan vücuduna çeşitli yollarla girerek bağışıklık sistemini düşürebilen bir bakteri türüdür.

Buzdolabı koku giderici

E-coli bakterisi kirliliğin görüldüğü her alanda üreyebilen ve çoğalabilen çeşitli hastalıkların ilk nedeni olarak bilinen bir bakteri grubudur. Kusma, mide krampları, dışkıda kan, ishal ve yüksek ateş gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Et çeşitlerinde tutulum göstermekte ve rahatlıkla üreyebilmektedir. Yeşil yapraklı sebze gruplarında tehlikeli derece de üreme göstermekte ve risk taşımaktadır.

Bakteri taşıyan bir gıda ürününün mevcut dolap içerisine alınması ile muhafaza edilen tüm gıda ürünlerinde bakteri görülmesi ve buzdolabına da bulaşarak üreme göstermesi olağan bir durumdur.

Botulinum bakterisi buzdolaplarında karşılaşılabilecek en tehlikeli bakteri grubudur. Halsizlik, uzun süreli baş dönmeleri, ağızda kuruma ve solunum yolu tıkanıklıkları ile kendini belli etmektedir. 

Oluşumu direk olarak gıda kaynaklıdır ve gıdalarda rahatlıkla üreme gösterebilmektedir. Ölümcül risk taşıyan rahatsızlıklara sebebiyet verir. İlk olarak gözlerde başlayarak vücutta inme göstererek felç oluşumuna kadar gidebilmektedir. 

Buzdolabında koku oluşumu, bu tehlikeli bakterilerin ürediğini gösteren ilk faktördür. Buzdolabı koku giderici gibi bir ürün bulunmaması ile birlikte, temizlik ve steril alan sadece buzdolabı ozon temizliği hizmeti ile sağlanmaktadır. 

Dolap içinin çeşitli temizlik ürünleri ve deterjanlar ile silinmesi bakteri oluşumunu engellememekte ve steril muhafaza alanı sunma da yeterli olmamaktadır. 

Sağlıklı gıda tüketimine devam edebilmek için koku ve leke görülen buzdolaplarında temizlik yetkili kuruluşlar tarafından buzdolabı ozon temizliği ile sağlanmalıdır. 

Buzdolabı ozon temizliği bakteri çeşitlerinin üremesini durdurarak sağlıklı gıda tüketimi ve steril muhafaza alanı sunmaktadır. 
 
Buzdolabı ozon temizliği dolap içine kurulan 2000 Mg Jeneratör ve 5000 Mg Nötralizatörler ile sağlanmaktadır. Jeneratör ve Nötralizatör kurulumu ile ozonlama işlemi sağlandığında mevcut dolap içindeki koku, yemek lekeleri %99 oranında giderilmektedir. 
Bakteri, mantar ve patojenler ancak bu yöntemler ile giderilir. 
Koku sorunu yaşanan buzdolabı için ozon temizliği alacak kurum veya kişilerin kullanımı sağlanan buzdolabını boş ve ön temizliği yapılmış olarak yetkili firma personellerine teslim etmesi gerekmektedir. 

Buzdolabı temizleme hizmeti için elektrik akımının kesilmesi ile gerekli tedbirler alınarak hizmete başlanır. Yetkili firma personelleri dolabın mevcut tüm yüzeylerini suda seyreltilmiş hidrojen peroksit bazlı bez ile silmelidir. 

Hidrojen peroksit’in bakteri, mantar ve patojenlere nüfuz etmesi için 5-10 dakika arasında bekleme sağlanmalıdır. 

Bekleme süresi tamamlandığında dolabın üst buzluk kısmına 2000 Mg Jeneratörler ve alt dolap kısmına 5000 Mg Nötralizatörler kurulur. Bu işlemler dolap içerisindeki bakterin yok edilmesinde ve kokunun tam anlamıyla giderilerek sağlıklı kullanım sunulmasında gerekli olan işlemdir. 

Bu işlemler sırasında buzdolabı kapaklarının mümkün olduğunca kapalı durumda kalması gerekmektedir. Ozonlama hizmeti tamamlandığında kapaklar açık bırakılarak ortalama 5 dakika gibi bir sürede havalandırılmalıdır. 

Ozon temizliği hizmet süresi 30-40 dakika olarak sunulmaktadır. Buzdolabı temizliği 3 ayda 1 periyodik olarak tekrarlanması gereken bir hizmettir. Bu hizmet sonucunda buzdolabında bakteri oluşumu ve koku tam anlamıyla giderilerek sağlıklı ve steril muhafaza alanı sağlanmış olacaktır. 

Sağlıklı gıda tüketimine devam edebilmek için ihmal edilmeden ozon temizliğinin 3 ayda bir şeklinde tekrarlanmasında fayda vardır. 

Ozon hizmet sonrasında aktif oksijene dönüştüğü için buzdolabı kullanımında ve gıda tüketiminde herhangi bir soruna sebep olmamaktadır. Aksine dolabın steril alanını koruyarak sağlıklı gıda tüketimine olanak sağlayan bir hizmet olacaktır. 
Gıda muhafaza alanlarında leke ve kötü kokular ile karşılaşıldığı durumlarda buzdolabı koku giderici gibi aslı olmayan ve temizliği tam anlamıyla sağlamada yeterli olmayan temizlik ürünlerine başvurmaktansa yetkili bir kuruluştan ozon temizleme hizmeti talebinde bulunulmak daha doğru bir hareket olacaktır. 

Aksi takdir de hem zaman kaybı yaşanmış olacak hem de yanlış bilgi ve ürünler ile sağlıksız buzdolabı gıda tüketimine devam edilmiş olacaktır. 

Buzdolabı ozon temizliği ile ilgili detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için talep formu doldurarak veya müşteri danışmanlarımız ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.    

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2022