BOYLER TEMİZLİĞİ YAPAN FİRMALAR

BOYLER TEMİZLİĞİ YAPAN FİRMALAR

Boyler temizliği, sağlıklı sıcak su kullanımına devam edebilmek için ihmal edilmeden yapılması gereken bir işlemdir.

 

Boyler kazanlar genellikle sıcak suya çok fazla ihtiyaç duyulan büyük oteller, hastaneler ve büyük fabrikalarda konumlandırılmış ve tasarruf sağlanması amacıyla kullanımı sağlanan su depolarıdır.

 

Boyler temizliği gerekli yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlar tarafından sağlandığı takdirde sağlıklı boyler kullanımı sağlanmış olacaktır. Hiçbir yetki ve kalite belgesine sahip olmayan boyler temizliği yapan firmalar ile çalışılmamalı ve sundukları hizmetlere itibar edilmemelidir.

 

Tekdez V.İ.P verdiği boyler temizliği yapan firmalar kapsamında alanında uzman, profesyonel, gerekli sertifikalara sahip kadrosu ve tüm yetki ve kalite belgeleri ile Türkiye genelinde hizmet sunmaktadır.

 

Boyler temizliği sağlanmadığı takdirde boyler içinde çeşitli bakteri üremesi görülecektir. Bu bakteriler koliform ve legionellapneumophila olarak bilinmektedir.

 

Koliform bakterisi bağırsak tutucu bir bakteridir ve ishal, idrar yolu enfeksiyonları, yüksek ateş gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Legionella pneumophilla bakterisi ise koliform bakterisine göre daha büyük riskler taşımaktadır.


Boyler temizliği yapan firmalar 


Legionella bakterisi akciğer tutulumu gerçekleştiren bir mikroptur. Kontrol altında tutulmadığı ve ihmal edildiği durumlarda ölümcül olabilmektedir.

 

Legionella bakterisi boylerde ani ısı değişiklikleri sebebi ile üremekte ve çoğalmaktadır. Boylerde tasarruf yapmak amacıyla ani ısı değişiklikleri kesinlikle yapılmamalıdır.

 

Boyler temizliği ihmal edilmeden düzenli ve belli aralıklarla periyodik bir şekilde sağlanması gereken bir hizmettir. Aksi takdirde boyler de ciddi derece de bakteri oluşumu görülecek ve insan sağlığı için risk teşkil eden hastalıklara sebebiyet verilmiş olacaktır.

 

Boyler temizliğinin aksatılmadan 6 ayda bir yapılmasında fayda vardır. Boyler temizlik ve dezenfekte işlemi, boyler içerisinde görülebilecek bakterilerin önüne geçmekte ve üremesini engellemektedir.

 

Boyler temizliğinde kullanılacak olan kimyasallara ve oranlarına dikkat edilmelidir. Kullanılacak kimyasallar klor, peroksit ve peroksit türevleridir. Boyler temizliği yapan firmalar; bu kimyasalları kullanma yetkileri bulunan ve talep doğrultusunda kullanılan kimyasalların bilgi formlarını bulundurmaları gereken kuruluşlardır.

 

Firmamız TÜRKAK Akredite İSO 9001 Kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, marka tescilleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, risk analizleri ve kullanılacak dezenfektanların malzeme güvenlik bilgi ‘’MSDS’’ formları ile hizmet sunmaktadır.

 

Boyler temizliği talebinde bulunan kurumun, boyler içinde bulunan suyu boşaltmış olarak yetkili firma personellerine teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Boyler kapağının sökümü takımı hizmet alan kuruma aittir. Boyler kazanının boş ve kapağının açılmış olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Boyler dibinde kalmış olan az miktardaki su yetkili personeller tarafından tahliye edilebilmektedir. Boyler kazanın içindeki su boşaltımı ile yerleşmiş olan kirlilik, çamur ve balçık boyler dibine çökecektir.

 

Kazan dibindeki çamur ve balçık kazan dışına atılarak temizlenir.

Boyler kazanlarda dezenfekte ve sterilizasyon ULV püskürtme yöntemi ile sağlanmaktadır. Kazan içindeki kirlilik arındırıldıktan sonra ULV püskürtme yöntemi ile boyler dezenfekte ve hava sterilizasyonu sağlanır.

Boyler kazanlarda dezenfekte ve hava sterilizasyonu başka bir yöntemle sağlanamamaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu ULV püskürtme yönteminin, boyler içindeki çamur ve balçığın temizlenmeden yapılmaması gerektiğidir.

 

Boyler kazanın içi 150 bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleri ile yıkanıp durulandıktan sonra sağlıklı hizmete sunulabilmektedir.   

 

Boyler temizliği hizmetinde, boyler temizliği yapan firmalar boylerin su ısıtma mekanizmasına yani serpantinlere zarar vermemeye dikkat etmelidir. Boyler serpantinlerine zarar vermemek için boyler içerisine hasar yaratabilecek bir malzeme veya teçhizat sokulmamalıdır.

 

İşlemler bu doğrultularda sağlandığında, boyler temizliği yapan firmalar doğru yöntemler ile sonuç odaklı hizmet sunmuş olacaklardır.

 

Boyler temizliği süresi, 1 adet boyler kazan temizliği için 3 saat olarak verilmektedir. Boyler büyüklüğüne göre 3-5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. İşlem süresinin uzunluğu boylerin içine girilememesinden kaynaklıdır.

 

Boyler kapağından içeriye doğru müdahale edileceği ve bu işlemlerin dikkat ve titizlik gerektiren bir temizlik olmasından kaynaklı hizmet süresi uzun sürmektedir.

 

Boyler temizliği hakkında detaylı bilgi ve doğru yöntemler ile sonuç odaklı hizmet almak için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021