BOYLER TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

BOYLER TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Boyler sıcak su ihtiyacını karşılamaya yarayan, suyun ısısını değiştiren aynı zamanda muhafaza edildiği su depolarıdır. Sıcak su ihtiyacının fazla olduğu hastane, yurt, büyük oteller, fabrikalar ve sanayi alanlarında kullanılır. Boyler, sıcak su kazanı olarak da ifade edilebilmektedir.

 

Sıcak su boylerlerinde uzun süre temizliğin yapılmadığı ve aksatıldığı durumlarda çeşitli bakteriler üremekte ve bu bakteriler çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir.

Garantili boyler kazan temizliği talepleriniz için lütfen randevu oluşturunuz.

Koliform ve legionellapneumophila bakterileri temizliğin aksatıldığında ortaya çıkacak olan tehlikeli bakteri gruplarındandır.

 

Koliform bakterisi ishal, ateş ve bağırsak enfeksiyonu gibi belirtiler gösterirken, legionella bakterisi akciğer tutulumu gösteren ihmal durumunda ölümcül etkiler yaratan bir bakteri türüdür.

Tehlikeli sonuçlar oluşturabilecek olan bu bakteriler boyler temizliği nasıl yapılır sorusunu karşımıza çıkarmaktadır.


Boyler temizliği nasıl yapılır 


Boyler temizliğinin doğru yöntem ve metotlar ilerleyebilmesi için öncelikle bu depo çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunması ve yetkili kuruluşlar tarafından hizmet sağlanması gerekmektedir.

 

Boyler tipleri çok olsada genelde iki tip boyler kullanılmaktadır. Serpantinsiz ve serpantinli boyler olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. Serpantinsiz boylerler, serpantinli boyler tipine göre daha fazla yer kaplamakta ve galvaniz olarak sunulmaktadır.

 

Galvaniz boylerin, kalitesi düşük olduğundanve su sıcaklığını yüksek seviyede tutamayıp, ısı kaybı yaşatmasından kaynaklı olarak kullanımı pek tercih edilmemektedir.

 

Serpantinli boylerler, içerisindeki suyun ısınmasını sağlayan açık metal devrelerdir. Bu boylerler sağlamdır ve ısı kaybı serpantinsiz boylerde görülen kayba göre daha azdır.

Serpantinli boylerler de ısınma süresi daha hızlı, kullanımı daha güvenli ve daha uzun ömürlü kullanıma uygundur. 

Boyler çeşitlerini bu şekilde belirtmek doğru olacaktır. Bunlarla birlikte boyler temizliği nasıl yapılır hakkında oldukça sık karşılaşılan sorular için Tekdez V.İ.P, detaylı bilgi ve profesyonel hizmet sunmaktadır.

 

Boyler temizliği hizmeti alacak olan kurumun boyler kapağını açmış olması ve boyler depo içindeki suyu boşaltmış olarak yetkili firma personellerine teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Boyler içinde az miktarda kalan su, firma personelleri tarafından boyler dışına atılır. Boyler içerisindeki kirli su tamamen tahliye edildikten sonra dipte oluşmuş olan çamur ve balçık depo dışına tahliye edilir.

 

Balçık ve çamur atıldıktan sonra boyler depo içerisi yıkanarak temizlenir ve dezenfekte edilir. Dezenfekte işlemi ULV püskürtme metodu ile uygulanır. ULVsisleme metodu dışında, boyler deponun hava sterilizasyonu sağlanamamaktadır.

Temizlik işleminden sonra dezenfekte işlemi muhakkak ULV sisleme metodu ile tamamlanmalıdır.

Son yıkama ve durulama işleminden sonra boyler sıcak su deposusağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Boyler temizliği dikkat edilmesi gereken ve belirlenen temizlik sıralamasında ilerlemesi gereken bir işlemdir. Boyler depo içinde ki balçık ve çamurun öncelikle tahliye edilmeli ve temizlik işlemine bu şekilde başlanmalıdır.

 

Temizlik sağlanmadan yapılan ULV sisleme metodu ile boyler dezenfekte ve hava sterilizasyonu sağlanamamaktadır.

Boyler sıcak su deposu temizliğinde klor, peroksit veya güçlendirilmiş peroksit kullanılmalıdır. Bu kimyasalların doğru oranda ve doğru olarak kullanılması çok önemlidir.

 

Temizlik işleminde önem taşıyan başka bir konu ise boyler depo içerisinde sıcaklığı sağlayan mekanizmaların yani serpantinlerin zarar görmemesidir. Serpantinlerde hasar yaratacak veya zarar verecek herhangi bir teçhizat boyler içine sokulmamalıdır.

Boyler temizliği hizmeti boyler deponun kirlilik oranına göre 3-5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Hizmetin uzun sürmesinin sebebi boyler kapaklarının küçük olması ve içine giriş sağlanamamasıdır. Yapılacak her işlem o kapaktan sağlanmakta ve dışarıdan müdahale edilmektedir.

 

Temizlik hizmeti aksatılmadan ve ihmal edilmeden 6 ayda bir tekrarlanması gereken bir hizmettir. Devamlılığı sağlandığı takdirde boylerde oluşabilecek ve üreme gösterecek bakterilerin önüne geçilebilmektedir.

 

Temizlik sağlanmadığı durumlarda boyler içinde görülen bakteriler insan sağlığını tehdit ettiği gibi boyler kullanımını da engelleyebilmektedir. Temizlik ve dezenfekte aksatılan boylerler de delinme ve çatlak görülebilmektedir.

 

Boyler kaybı ve değişikliği yaşamamak için daha da önemlisi insan sağlığını tehdit eden bakterilerden arınmış bir boyler kullanımı sağlamak için, ihmal etmeden 6 ayda bir boyler temizlik hizmeti sağlanmalıdır.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgeleri hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Doğru metotlar ve yöntemler ile boyler temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021