BOYLER TEMİZLİĞİ

BOYLER TEMİZLİĞİ
Firmamız T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI, İL SAĞLIK VE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yetkilendirilmiş, izin belgelerine sahip kuruluştur!
Sıcak su boyleri adından da anlaşılacağı gibi sıcak su üretmeye yarayan ısı değiştirici su depolarıdır.

Boyler sıcak su ihtiyacının fazla olduğu yerlerde, hem ihtiyacı karşılamak için, hem de tasarruf sağlamak için konumlandırılır. Kullanım alanlarından örnekler verirsek hastane, yurtlar, büyük oteller, fabrikalar, sanayi alanlarını ve benzer modelleri sayabiliriz.

Sıcak su kazanı olarak ifade edilen su depolarının diğer bir adı boylerdir.

Boyler temizliği talepleriniz için lütfen iletişim sağlayınız.

Boyler temizliği belgeleri

Türkiye genelinde sıcak su tankları ve boyler temizleme hizmetlerini profesyonel metotlar ile vermenin, haklı gururunu taşıyoruz.

Boyler çeşitleri çok olsa da, normalde iki tip boyler bulunmaktadır. Bunlardan ilki çift cidarlı boylerlerdir.
Çift cidarlı boylerler diğer boyler türlerine göre daha büyüktür ve geniş yer kaplar. Çok sağlam oldukları söylenemez çünkü galvaniz kalitesi iyi değildir. Isı kaybı da yüksektir.

Diğer tipi ise serpantinli boylerdir. Serpantin boyler içerisindeki ısınmayı sağlayan açık metal devrelerdir. Serpantinli boylerler sağlamdı ve ısı kaybı çift cidarlıya göre çok azdır.

Serpantinli boylerlerde ısınma süresi hızlıdır ve bu boyler tipi güvenli, uzun ömürlüdür.
Boyler sıcak su ihtiyacını kısa sürede çözen, tasarruf sağlayan ve kolaylık katan tanklar olsa da, dikkat edilmediğinde sağlığımızı ciddi boyutlarda risk altında bırakabilir.

Bu risk boyler kirliliğinden gelmektedir. Boyler sıcak su kazanları, kapalı devreye sahip oldukları için çoğu zaman temizlenmedikleri düşünülür. Bu çok yanlış ve sorun yaşatacak bir kanıdır.

Boyler temizliği standart su depolarında olduğu gibi, her altı ayda bir yapılmalıdır. Boyler sıcak su kazanları uzun süre temizlenmediğinde, koliform ve lejyonella bakterisi üretebilir.

Bu bakteri gurupları tehlikelidir, önlem alınmadığında ciddi sağlık problemlerine yol açar.

Koliform genellikle bağırsak sistemini tutan bir bakteridir. İshal, kusma, yüksek ateş, bağırsak enfeksiyonları gibi belirtileri mevcuttur.

Lejyonella ise daha tehlikeli bir hastalık mikrobudur. Lejyonella akciğer tutulumunu gerçekleştiren bir enfeksiyon türüdür. Kontrol altında tutulmadığında ve müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir.

Boyler temizliği nasıl yapılır ?

1.Randevu gününde gelen ekiplere sıcak su boyleri boş, içerisinde sıcak yada soğuk su olmadan teslim edilmelidir.
2.Boyler içerisindeki su boşaltımı müşteri tarafından gerçekleştirilir. Bu boşaltma esnasında boyler içerisindeki su az seviyede kalabilir. Bu kalan suyu ekiplerimiz tahliye etmektedirler.
3.Boyler içerisindeki kirli su tamamen tahliye edildikten sonra, sıcak su tankının dibinde biriken çamur ve balçık depo dışarısına tahliye edilir.
4.Bu işlemden sonra sıcak su kazanının içi tamamen yıkanarak dezenfekte edilir.
5.Dezenfekte işlemi ULV mikro alan hava sterilizasyonu ile tamamlanır. ULV püskürtme metodu dışında kazan içindeki havanın sterilizasyonu sağlanamaz.
6.Son bir yıkama ve durulama işleminden sonra sıcak su tankı, sağlıklı kullanıma teslim edilir.
7.Boyler temizliği; kazanın kirliliğine göre 3 – 5 saat aralığında sürebilir.

Boyler temizleme hizmeti, belirtildiği hususlarda kademeli işleyen bir süreçtir. Örneğin boyler içerisindeki balçık ve çamur tahliyesi yapılmadan Ulv dezenfeksiyonu ve hava sterilizasyonu sağlanamaz. Bu fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur.
Ulv püskürtme dezenfeksiyonu hem mikro alan temizliği, hem de hava sterilizasyonu sağladığı için temizlenmiş tank içerisine uygulanan bir işlemdir.

Boyler temizleme kimyasalı olarak klor, peroksit yada güçlendirilmiş peroksit kullanılır.
Boyler temizleme hizmetinde bu sayılan kimyasalların doğru ve kararında kullanılması çok önemlidir.

Boyler kazan temizleme hizmeti asla ihmal edilmeden, her altı ayda bir periyodik tekrarlanması gereken bir hizmettir. Boyler tankı temizliği ile oluşabilecek bakteri guruplarının önüne geçilebilir.

Verilen her sıcak su tankı temizliği hizmetinden sonra, sıcak su kazanı periyodik kontrol formu oluşturulur. Bu kontrol formu hizmet veren kurum tarafından doldurulur ve kontrol formunda temizlik hizmeti verilen tarihler mutlaka yazılır.

Sıcak su tankı izolasyonu kolaylıkla uygulanamayan bir işlemdir. Sıcak su tankları genellikle galvaniz ve silindir olduğu için epoksi izolasyon tutmamaktadır. Delinen yada su kaçağı yapan boylerlerin izolasyon yerine değiştirilmesi daha sağlıklıdır.

Boyler temizleme hizmetinde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da, boyler kazan içerisindeki sıcaklığı sağlayan mekanizma yani serpantinlerin zarar görmemesidir. Serpantinlere zarar verecek bir makine, teçhizat boyler içerisine kesinlikle sokulmamalıdır.

Boyler temizliği yapan firmalar İstanbul genelinde,  tüm ilçelerde boyler sıcak su tankı temizliği hizmetini vermekteyiz.

Sıcak su tankı izolasyonu ancak boylerin dış zeminine yapılır. Bu izolasyon genellikle köpük ve benzeri metotlar ile uygulanır. Boylere dışarıdan gelecek bir sert müdahaleyi önlediği gibi, boyler içerisindeki suyunda sıcak kalmasını kolaylaştırır.

Sağlık bakanlığı 2007-67 genelgesi

Boyler temizliği uzman, sertifikalı ve alanında yetkili kuruluşlara yaptırılmalıdır. Bu yetki ve kalite belgeleri hizmet alan kurum tarafından mutlaka sorgulanmalıdır.

Tekdezvip verdiği hizmette profesyonelleşmiş kadrosu ve tüm yetki kalite belgeleriyle Türkiye genelinde boyler temizleme hizmeti vermektedir. Boyler kazan temizliği hizmeti öncesi keşif planlanmasında fayda bulunmaktadır.

Boyler temizliği yapan firmalar içerisinde Tekdezvip, sektörüne uzun yıllardır öncülük yapmakta ve gelişen teknolojiye ayak uydurması, yaptığı araştırma geliştirme çalışmalarıyla, daha verimli hizmeti misyon olarak benimsemiştir.

FOTO GALERİ
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2024