BOYLER TANKI TEMİZLİĞİ

BOYLER TANKI TEMİZLİĞİ

Boyler tankları sıcak su kullanımında tasarruf sağlayan ve ısı değişikliği sağlanabilen su depoları olarak bilinmektedir. Devamlı olarak kullanımı sağlanan boyler tankları ihtiyaca göre suyu haznesinde kaynatır ve sisteme pompa yöntemi ile ulaştırır.

 

Boyler kullanım alanları genellikle sıcak su ihtiyacının fazla olduğu yerlerde ihtiyacı karşılamak amaçlıdır. Bu alanlar hastane, okul, site, yurt, sanayi ve büyük fabrika bölgeleridir.

 

Kullanım alanlarının çeşitlilik göstermesi ve birçok insana sıcak suyun boyler tanklarından ulaştığı düşünüldüğünde boyler tankı temizliği aksatılmaması gereken bir hizmet olarak nitelendirilebilmektedir.

 

Boyler tankları kendi içinde çeşitlilik gösterebilmektedir. Serpantinli ve serpantinsiz olarak 2 tip boyler tankı en sık karşılaşılan çeşididir. Boyler tank temizliği, çeşitlerine göre farklılık göstermemekte aynı doğrultularda hizmet sunulmaktadır.

 

Kullanılan suyun niteliğine ve ısı değişikliğinin sık yaşanmasına bağlı olarak boyler içersinde çeşitli bakteri oluşumu görülebilmektedir. Boyler tanklarında en sık karşılaşılan bakteri türü legionella’dır.


Boyler tankı temizliği 


Legionella bakterisi akciğerde tutulum göstermektedir. Sağlığı büyük risk altında bırakabilmekte ve lejyoner hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Lejyoner, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir zatürre hastalık biçimidir. Legionella bakterisi vücut direncini azaltmasıyla bilinmektedir.

 

Boyler tanklarında üreme gösteren bir diğer bakteri ise koliform bakterisidir. Koliform bakterisi bağırsak tutulumu gösteren ishal, yüksek ateş ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara neden olan bir bakteri türüdür.

 

Boyler tankı kullanımında ciddi derece de hastalıklara sebebiyet vermemek için bu bakterilerden korunmanın yolu düzenli olarak boyler tankı temizliği yaptırmak olacaktır.

Boyler tankı temizlik hizmeti talebinde bulunan kurumun, yetkili firma personeline boyler tankındaki suyu boşaltmış olarak teslim etmesi gerekmektedir. Boyler tank kapağının sökülme ve takılma işlemi hizmet alan kurum tarafından sağlanmalıdır.

 

Boş olarak teslim edilen boyler tankında dipte kalmış olan az miktardaki su firma personelleri tarafından boyler dışına tahliye edilmektedir. Suyun tamamen boşaltılmasıyla dipte görülen çamur ve balçık gibi yabancı maddeler dışarı atılmalıdır.

 

Balçık ve çamur boyler dışına atılmadan boyler tankı temizliğinde bir sonraki adıma geçmek yanlış bir işlem olacaktır. Yabancı maddelerden arındırılan boyler tankı içine ULV püskürtme yöntemi uygulanarak dezenfekte ve hava sterilizasyonu sağlanmış olacaktır.

 

Boyler tankı temizliğinde dezenfekte ve hava sterilizasyonu ULV püskürtme yöntemi dışında başka bir işlem ile sağlanamamaktadır.

 

Boyler tankı içi 150 bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleri ile yıkanarak durulandıktan sonra boyler tankı temizliği işlemi son bulmaktadır. Bu doğrultularda gerçekleştirilen temizlik sonunda boyler tankı sağlıklı kullanıma sunulabilmektedir.

 

Boyler tankı temizliğinde klor, peroksit ve güçlendirilmiş peroksit türevleri kullanılmaktadır. Boyler temizliğinde kullanılan kimyasallara ve oranlarına dikkat edilmesi önemli bir husustur.

 

Boyler tankı temizliği, temizliğin dışarıdan yani tank kapağından içeriye doğru uygulanmasına bağlı olarak dikkat, özen ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Tamamen dışarıdan müdahale edildiği için boyler tankı büyüklüğüne de bağlı olarak hizmet süresi 3-5 saat aralığında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Kısa sürede ve yanlış bilgiler ile hizmet sunan, yetki ve kalite belgeleri bulunmayan firmaların sunduğu hizmetlerden kaçınmalı ve bunlara kesinlikle itibar edilmemelidir.

 

Boyler tankı temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride hizmet sırasında boyler ısı mekanizmaları yani serpantinlere zarar verilmemesidir. Serpantinlere zarar verebilecek malzeme ve teçhizatlar kesinlikle tank içerisine sokulmamalıdır.

 

Boyler tankı temizliği 6 ayda bir tekrarlanması gereken bir işlemdir. Standart zamanlarda yapılan boyler tankı temizliğinin haricinde olağan dışı bir kirlilik veya bakteri üremesi görüldüğü takdirde daha kısa sürelerde temizliğin sağlanması gerekmektedir.

 

Boyler tankı ömrünün kısalmaması ve sağlıklı sıcak su kullanımına devam edilebilmesi için temizliğin aksatılmadan yapılması doğru bir hareket olacaktır.

 

Boyler tankı temizliği hakkında detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için Tekdez V.İ.P müşteri danışmanız ile iletişime geçebilirsiniz.


Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021