BOYLER KAZAN TEMİZLEME

BOYLER KAZAN TEMİZLEME

Boyler kazanlar, genellikle sıcak su ihtiyacının çok olduğu ve tasarruf sağlanması amacıyla hastanelerde, büyük otellerde, sanayi bölgeleri ve büyük fabrikalarda konumlandırılmış yapılardır.

 

Boyler kazanlar sıcak su üretmeye yarayan ve ısı dengesi sağlayan su depolarıdır. Boyler kazan olarak ifade edilen su depoları halk arasında sıcak su kazanı olarak da bilinmektedir.

 

Boyler kazanlarda zaman içerisinde kirlilik ve bakteri oluşumu görülebilmektedir. Bu kazanlarda üremesi en hızlı olan legionella pneumophila bakterisi, akciğer tutulumu gösteren ihmal edildiği takdirde ölümcül risk taşıyan bir bakteri türüdür.

 

Sağlıklı boyler kazan kullanımına devam edebilmek ve riskleri ortadan kaldırmak için boyler kazan temizleme hizmeti sunan yetkili firmalardan destek alınmalıdır.


Boyler kazan temizleme 


Boyler temizleme işlemi meşakkatli ve dikkat gerektiren bir hizmettir. İşinin ehli, konusunda uzman profesyonel ekiplerce yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır.

 

Yetki ve kalite belgeleri, kuruluşların sunduğu boyler kazan temizleme hizmetinin doğru yöntemler ile yapıldığının ve sağlıklı sonuç vereceğinin kanıtı niteliğini taşımaktadır.

 

Tekdez V.İ.P, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından onaylanmış yetkili bir kuruluştur. Firma personellerimizin uzmanlığını gösteren mesleki yeterlilik sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği eğitim belgeleri, kapalı ve yüksek alanda çalışma eğitim sertifikaları ve gerekli olan sağlık portör muayeneleri ve raporları bulunmaktadır.

 

Boyler kazan temizliğinde kullanılacak olan kimyasal ve oranları önemli bir konudur. Kazan temizleme kimyasalları olarak klor, peroksit ve güçlendirilmiş peroksit kullanılır. Kimyasalların doğru ve kararınca kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Boyler kazan temizliğinin, su depolarında olduğu gibi 6 ayda bir yaptırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde temizliği sağlanmamış kazanlardan kullanılan su kalitesini kaybettiği gibi kazanda delinme ve çatlaklar da görülecektir.

 

Kazanlarda görülen delinme çatlaklara karşı izolasyon yöntemleri kesin bir sonuç sağlayamamaktadır. Boyler kazanda hasar görülmemesi için temizleme işleminin ihmal edilmeden periyodik bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir.

 

Ancak delinme ve çatlak görülmeden boyler kazanda eskime yaşandığı durumlarda izolasyon işlemi kazan dış yüzeyine uygulanarak dışarıdan gelecek sert bir darbeyi engellemektedir. Kazan dışına yapılan izolasyon köpük veya benzeri metotlar ile uygulanmaktadır.

 

Boyler kazan temizliği hizmet talebinde bulunan kurumun, boyler kazanın içindeki sıcak veya soğuk suyu boşaltmış olması ve kapak açık bir şekilde yetkili personellere teslim etmesi gerekmektedir.

 

Kazanın dibinde kalmış olan su yetkili personeller tarafından kazan dışına tahliye edilecektir. Boyler kazanın dibine çökmüş olan çamur, balçık ve kirlilik dışarı atılır.

 

Boyler kazan dezenfekte işlemi ULV sisleme yöntemi ile sağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, depo içindeki dibe çökmüş olan çamur ve balçık atılmadan ULV sisleme yönteminin uygulanmaması gerektiğidir.

 

Boyler kazan temizleme hizmetinde ULV sisleme yöntemi kullanılmadan kazan içinin dezenfekte ve sterilizasyonu sağlanamamaktadır. ULV yöntemi ile dezenfekte sağlandıktan sonra 150 bar basınç kompresörleri ile kazan içi yıkanır ve durulanır.

 

Boyler kazan temizleme işlemi 3-5 saat arasında tamamlanmakta ve sonucunda sağlıklı kullanıma teslim edilebilmektedir. Kazan temizliği işleminin uzun sürmesinin sebebi, kazan kapaklarının küçük olmasından kaynaklı temizleme işleminin direkt olarak kazan içinde yapılamayıp tüm müdahalelerin kazan kapağından sağlanmasıdır.

Boyler kazan temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise, kazan içinde suyun ısınmasını sağlayan mekanizma yani serpantinlerin zarar görmemesidir.

 

Boyler kazan temizliği sırasında serpantinlere zarar verecek bir makine veya teçhizat kazan içine sokulmamalıdır.

 

Firmamız, uzman ve eğitimli ekipleri ile profesyonel hizmet sunmakta ve boyler temizliğinde doğru yöntem ve metotlar ile sağlıklı kullanıma teslim etmektedir.

 

Boyler kazan temizleme hakkında detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için Tekdez V.İ.P müşteri danışmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021