BETON SU DEPOSU YALITIMI

BETON SU DEPOSU YALITIMI

Su depolarında suyun aşındırma ve yıpratma etkisi ile ortaya çıkan yarık ve çatlaklara çözüm olarak su deposu yalıtımı uygulanmaktadır.

 

Su deposu yalıtımının genel amacı suyun kullanıma sunulmadan önce muhafaza edildiği depo ortamının steril kalması ve oluşabilecek olan depo kırıklarının su kaçağı yapmasını önlemektir.

 

Su depoları kendi içlerinde yapım aşamasında kullanılan malzemelere göre çeşitlilik gösterdiği gibi yalıtım yöntemlerinde de değişiklik göstermektedir.


Beton su deposu yalıtımı 


Beton su deposu yalıtımı, 2 farklı yöntem ile uygulanmaktadır.

 

Yalıtım hizmeti; sürme bazlı ve PVC Membran kaplama yalıtım olarak sağlanabilmektedir.

Bu yöntemler beton deponun içi fayans kaplı olduğu durumlarda değişiklik göstermektedir. Sürme bazlı yalıtım fayans depolara uygulanamamaktadır.

Sürme yalıtım fayansın kaygan yapısından dolayı tutunma gerçekleştiremeyecek ve yalıtım işlemini doğru sonuçlandıramayacaktır.

 

Fayans depolarda yalıtımın doğru sağlanabilmesi için membran uygulanmaktadır.

 

Beton deponun uğramış olduğu hasar durumuna göre sürme yalıtım ve PVCmembran yalıtım uygulanabilmektedir. PVC Membran yalıtım depo ve fayans depolarda gerekli çözümü tam anlamıyla sunabilmektedir.

 

Sürme ve PVC membran kaplama yalıtım yöntemleri depo iç malzemesine göre değişiklik gösterirken uygulama şekillerinde ve sürelerinde de değişiklik göstermektedir.

 

Sürme bazlı yöntem ile uygulanan beton su deposu yalıtımı depo içinde bulunan suyun steril ortamda saklanmasını ve sisteme sağlıklı su aktarılmasını sağlarken su kaçağını da engellemiş olacaktır.

Sürme yalıtım uygulanacak depo içi yalıtım işleminden önce temizlik işlemi ile depo içindeki kir, çamur ve balçıktan arındırılmalıdır.

 

Temizlik işlemi gerçekleştikten sonra depo içinin kuruması beklenmeli ve kuruluk sağlanan deponun zemin ve yan duvarlarına ilk kat astar sürme uygulanmalıdır.

 

İstek ve tercih doğrultusunda sürme yalıtım depo tavanına da uygulanabilmektedir. İlk kat astar sürme uygulamasının kuruması için 3-5 gün arasında bekleme sağlanmalıdır. Beklenmeden yapılacak işlem yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Depo içinde uygulanan ilk kat astar sürme kuruluk gösterdiğinde 2. kat sürme aynı yöntemle uygulanacak ve depo tekrar kuruma için 5-8 gün arası beklemeye alınacaktır. Bekleme sağlanmadığı takdirde sürme yalıtımdan istenilen verim alınamamış ve sonuç odaklı hizmet sağlanmamış olacaktır.

 

Depo içinde 2. kat sürme yalıtım tam anlamıyla kuruluk sağladığında depo içi gerekli dezenfektanlar yardımıyla temizlenerek sağlıklı kullanıma sunulabilecektir.

Beton su deposu yalıtımı, sürme yöntemi ile sağlandığı takdirde suyun muhafaza alanının steril kalması sağlanacak ve su kaçağı %40 oranında kesilecektir. İşlem süresi depo büyüklüğüne göre 15-20 gün arasında değişiklik göstermektedir.

 

PVC membran kaplama hizmeti 150 bar basınç kapasitesindeki su kompresörleri yardımıyla depo dibine çöken çamur ve balçığın depo dışına atılması işlemiyle başlamaktadır. Yalıtım öncesi depo zemin ve iç temizliği bu yöntemle sağlanmış olacaktır.

 

Depo içinde temizlik tamamlandığında depo zemin ve yan duvarlarına birinci kalite boymembran uygulaması ile doğru hizmet sağlanmış olacaktır.

 

PVC Membran kaplama yöntemi ile beton su deposu yalıtımı işlemi sürme bazlı yalıtım işleminden farklı olarak depo tavanına uygulanmamaktadır. Membran uygulamada depo duvarlarına membran malzemesi dışında başka bir işlem yapılmamaktadır.

PVC membran hizmeti yükseklik artışına bağlı olarak 2,5 metre üstünde çıtalama yöntemi kullanılarak ekstra sabitlik göstermektedir.

 

Depo içine PVC uygulama işlem bitiminde yapılacak temizlik hizmeti ile depo sağlıklı kullanıma sunulabilecektir.

Beton depolarda yalıtım PVC kaplama yöntemi ile sağlandığında işlem süresi depo büyüklüğüne göre 1-2 gün arasında değişiklik göstermektedir.

 

PVC membran depo sterilliğinden ziyade çatlak ve yarıkların oluştuğu su deposunda yoğun su kaçağı görüldüğü durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Su kaçaklarını %99 kesebilme kapasitesinde bir hizmet sunmaktadır.

 

Yalıtım hizmeti, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi bulunan, tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olarak hizmet sağlayan firmalar tarafından yaptırılmalıdır. Aksi takdir de yanlış yöntem ve metotlar depo kaybına neden olacaktır.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olarak uzman ve eğitimli ekipleri ile profesyonel hizmet sunmaktadır.

Beton su deposu yalıtımı hakkında detaylı bilgi ve profesyonel destek için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021