BETON SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

BETON SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Sanayinin gelişmesiyle birlikte ve artan nüfus doğal kaynakların kirlenmesine ve farklı canlıların ve türlerin oluşmasına, toprağın, havanın ve suyun bileşenlerinin ve yapısının değişmesine ve bozulmasına neden olmuştur.

 

Yaşanan bu kirlilik ve değişimler ne yazık ki tüm canlıların ve insan oğlunun sağlığına olumsuz ve kalıcı etkiler yaratmaktadır.

 

Tarım ürünlerinin besin yatağı olan toprağın ve su kaynaklarının sanayinin toksik etki eden atıkları, zirai ilaçlar olan pestisitlerin yoğun kullanımıyla, geri dönülmez sağlık bozulmalarına ve canlıların genetik değişimlerine kadar gidebilmektedir. Kullanılan su kaynaklarının yer altı beslenmeleri ve sanayinin toksik atık maddeleri, ileri teknoloji arıtma sistemleriyle temizlenip dezenfekte edilmesine rağmen, su sistemlerinin dağıtım aşaması ve bağlantı noktalarında septik sistemlerin kanalizasyon atıklarının bulaşması,  E. Coli gibi çok tehlikeli patojen bir çok bakterinin,  protozoaların ve virüs etmenlerinin suyla taşınmasına ve dizanteri, gıda zehirlenmeleri, sıtma, hepatit türleri, şiddetli ishal, ciddi akciğer hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır.

 

Sağlığımızı riske eden tüm bu faktörlerden korunmak adına su dağıtım sistemlerinin önemli birer parçası olan su depolarının ve su tesisat sistemlerinin bakım temizlik ve dezenfeksiyonunun altı ayda bir aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir.

 

 


Depo temizliğinde merak edilen konulardan bir tanesi de temizlik işleminde hangi kimyasalların kullanıldığı, piyasada farklı formülasyon ve ticari isimlerde çok çeşitli ürün bulunmaktadır.

 

Su deposu temizliklerinde çoğunlukla tercih edilen ürün klordur, klor çok sayıda ve türde patojen bakteri ve mikrobiyal ajanları yok etmekte ve depoyu steril, sağlıklı kullanılabilir hale getirmektedir.

 

Depo temizliğinde kullanılan diğer etkin ve güvenilir dezenfektan ürünler hidrojen peroksit ve ozon gibi kuvvetli oksidasyon etkisiyle mikroorganizmaların tamamına yakınını yok eden ürünlerdir. Deponun durumuna göre bu ürünler birlikte kullanılabilmektedir.

 

Beton su deposu temizliği nasıl yapılır, dezenfektan ürünler ne şekilde, ne dozda uygulanmalıdır, bu teknik bilgilerin bilinmesi başarılı ve doğru bir uygulama açısından çok önemlidir.

Su depoları hangi malzemeden yapılırsa yapılsın belirli bir süre sonunda muhafaza ettiği suyun bileşenlerinin özellikle organik maddeler nedeniyle zenginleşmesi ve yoğunlaşmasıyla, potansiyel tehlike taşıyan bakteri ve virüs tiplerinin üremesi ve çoğalması için, besin ortamı hazırlamaktadır.

Su deposu temizliğinin ne kadar önemli ve ihmale gelmeyecek bir durum olduğunu unutmamamız gerekiyor. Depo temizliği kesinlikle branşında eğitimli ve saha deneyimi yüksek, Sağlık bakanlığı denetimlerinden geçerek yetki verilmiş bir uzman temizlik kuruluşu tarafından yapılmalıdır.

 

Depo temizliğinde belirlenen randevu gününden önce müşterimiz, depodaki suyu kullanmalı yada tahliye ederek boşaltması gerekmektedir.

 

Depo zemininde kalan çok az su dalgıç pompalar yardımıyla sıfırlanır. İlk olarak depo zemin ve yanal duvarları dezenfektanla yıkanır ve kaba kiri alınır, oluşan kirli su depo dışına tahliye edilir, tekrar depo içinin her yeri dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir ve basınçlı kompresörlerle yıkanır, depo zeminindeki su tahliye edilir, tekrar son bir durulama işlemi yapılarak dezenfeksiyon işlemine son verilir.

 

Deponun şamandıra ve diğer aksamları kontrol edilerek herhangi bir arıza yada aksama var mı müşteriye bilgi verilir. İşlem sonrasında müşteriye Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde istenecek olan servis hizmet formu kaşe imzalı olarak teslim edilir.

 

Sonuç olarak depo temizliğinin toplum sağlığının korunması amacıyla, su tesisat sistemlerinin yıllık bakım ve dezenfeksiyonu dışında, su depolarının en geç altı ayda bir mutlaka bakım ve dezenfeksiyonu yaptırılmalıdır. Diğer bir mühim konu kaynağı bilinmeyen patojen ve metal elementler yükü çok fazla olan kuyu suları ve tanker suları kullanılmamalıdır.


 


Beton su deposu temizliği nasıl yapılır ve benzeri sorularınız için, randevu planlaması için lütfen iletişim sağlayınız.

Tekdez dezenfeksiyon, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye genelinde sektörün öncü ve yenilikçi atılımlarını gerçekleştiren uzman eğitimli kadrosuyla, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini sunmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021