BETON SU DEPOSU NASIL TEMİZLENİR

BETON SU DEPOSU NASIL TEMİZLENİR

Günümüzde artan sanayi tesis ve işletmelerinde, toplu yaşam alanları olan site ve konutlar, hastaneler, üniversiteler ve daha pek çok alanda kullanılan su sistemlerinin birer parçası olan su depolarının, sağlığımızı korumak açısından teknik bakım ve kontrolleriyle beraber, düzenli temizlik ve dezenfeksiyonlarının yaptırılması da çok mühim bir konudur.

 

Suyla bulaşan çeşitli hastalık ve enfeksiyonlardan korunmak için yapmamız gereken bir takım uygulamalar vardır.

 

İlk olarak su tesisat sistemlerinin yıllık bakım ve onarımlarının yanında yılda bir kez tüm sistemin dezenfeksiyonunun yaptırılması, kullanılan su deposunun mutlaka 6 ayda bir temizliğinin yaptırılması, su depolarına kedi, fare gibi haşeratların girişine sebep olan depo yüzeyinde bulunan kırık ve çatlakların, açıklıkların kapatılması, kuyu suyu ve tankerler gibi su kaynaklarının kullanılmaması, su depolarına arıtma ve klor dozaj pompalama sistemlerinin kurulması, sebze ve meyve gibi tükettiğimiz gıdaların ve kişisel bakım ve temizliğinin temiz suyla yapılması alınması gereken ilk önlemlerdir.

 

Günümüzde su deposu temizliği hizmeti veren çok sayıda özel ve tüzel kuruluş bulunmaktadır. Su deposu temizliği hizmeti aldığınız kuruluşun sahip olması gereken bir takım yetki belgeleri olmalıdır.


 


Bunlar arasında, en başta firmanın Sağlık bakanlığı tarafından verilen biyosidal ürün uygulama yetki belgesinin olması, uygulayıcı teknik personelin kapalı ortamda ve yüksekte çalışma iş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikaları, hijyen eğitim belgeleri, sağlık kontrollerinin ve kan tetkiklerinin yapıldığına dair sağlık portörleri ve sağlık raporları doğru ve güvenilir bir dezenfeksiyon hizmeti almanız açısından irdelenmesi gereken yetki belgeleridir.

 

Sanayi işletmelerinde ve sosyal yaşam alanlarında farklı malzemeden yapılmış çeşitli su depoları vardır. 


 


Hangi maddeden yapılmış olursa olsun tüm su depolarının düzenli aralıklarla temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması toplum sağlığının korunması adına ilk atılacak adımdır.

 

Örneğin beton su deposu nasıl temizlenir kısaca bahsedecek olursak;

İlk olarak müşteriyle uygun bir randevu günü belirlenir, temizlik gününden önce mümkünse su deposundaki mevcut su, müşterimiz tarafından tahliye edilir, randevu günü teknik ekibimiz tarafından depo zemininde kalan çok az su sıfırlanır.

Teknik ekibimiz tarafından depoya girilmeden önce gerekli güvenlik önlemleri olan ışıklandırma sistemi kurulup, 3M gaz maskeleri ve tek giyimlik hijyen kıyafetleri giyilerek depoya giriş yapılır. İlk olarak uygun dezenfektan kullanılarak depo zemin ve yanal duvarları basınçlı su yardımıyla ön temizliği yapılır.

 

Zeminde biriken tortu ve kirli su dalgıç pompalar yardımıyla dışarı tahliye edilir. Tekrar depo zemin ve yanal duvarları dezenfekte edilerek bir süre bekletilir basınçlı kompresörlerle yıkanır, dipteki su tahliye edilerek son bir durulama işlemiyle hizmet sonlandırılır.

 

Depoya su alınmadan önce şamandıra ve diğer aksamları kontrol edilerek, herhangi bir aksaklık varsa müşteriye bilgi verilir. Deponun temizlik öncesi ve sonrası durumu fotoğraflanarak müşteriye e- posta ile iletilir. Temizlik sonrası 6 ay geçerli olan servis hizmet formu müşteriye teslim edilir.

 

Yukarıda aktardığımız bilgiler ışığında beton su deposu temizliği nasıl temizlenir, nelere dikkat edilmelidir, temizlik hizmeti veren firmalarda olması gereken yetki ve kalite sistemleri nelerdir, tüketicilerimizin tüm bu konulara dikkat etmeleri, hem kendinize hem de çevrenize duyarlı olup, sağlığınızın korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması açısından, çok mühim ve unutulmayacak konulardır.

 

Sorumlu birer birey olarak, kullandığımız tüm suların özellikle yüksek risk taşıyan depo sularının temizlik ve dezenfeksiyonunun ne kadar önemli olduğu bilincini toplumun her kesimine aktarmamız gerekmektedir.

 

Tekdezvip ailesi olarak, bu duyarlılıkta olup, başta İstanbul olmak üzere, tüm Türkiye genelinde, uzman ve donanımlı teknik kadrosuyla, temizlik sektöründeki teknolojik gelişmeler ışığında, dezenfeksiyon hizmetlerimizi, siz değerli müşterilerimize ulaştırmaya tüm gayretimizle devam edeceğiz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021