BETON SU DEPOSU İZOLASYONU

BETON SU DEPOSU İZOLASYONU

Depolarda suyun steril olarak muhafaza edilmesi için ve çatlak, delinme gibi hasar durumlarında çözüm olarak izolasyon işlemi yapılmaktadır. İzolasyon, çatlak ve delinmelerin sebep olduğu su kaçaklarını önleyici nitelikte bir işlemdir.

 

Beton su deposu izolasyonu 2 farklı yöntem ile sağlanabilmektedir. Sürme bazlı ve PVC membran kaplama izolasyon yöntemleri ile depo hasarına göre hizmet sunulmaktadır.

 

Hangi yöntemle izolasyon sağlanacağının kararı, izolasyon hizmetinden önce sağlanacak depo keşfi ile ya da işinin ehli firmalarca aktarılan fotoğraflar ile belirlenerek sağlıklı hizmet sunulmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile profesyonel izolasyon hizmeti sunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.


Beton su deposu izolasyonu 


Beton su depolarında uygulanan sürme bazlı izolasyon işlemi, fayans kaplanmamış  beton su depolarına uygulanmamaktadır. Sürme bazlı izolasyon fayansın kaygan yapısından dolayı tutunma gerçekleştiremeyeceği için fayans depolarda kullanımının sağlanmaması doğru bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

 

Sürme bazlı izolasyon uygulanacak beton depolar, hizmet alacak kurum tarafından randevu gününde boş olarak teslimedilmelidir.

 

Depo içinde gerekli olan temizlik sağlanarak dibe çökmüş olan çamur ve balçık gibi yabancı maddelerden arındırıldıktan sonra deponun kuruması beklenmelidir. Depo kuruluğu sağlandığında ilk kat astar sürme izolasyon uygulanır. Astar sürme uygulamasının kuruması için 3-5 gün aralığında beklenilmesi gerekmektedir.

 

Astar sürme izolasyon kuruluğu sağlandığında aynı yöntem ile 2. kat sürme uygulanır ve kuruma için 5-8 gün arasında beklemeye alınır.

 

Bekleme süreleri doğru sonuç alınabilmesi için önemlidir. Kuruluk sağlanmadan diğer işleme geçmek izolasyon işlemini olumsuz olarak etkileyecek ve verimli sonuç alınabilmesini engelleyecektir.

 

Depo içine uygulanan sürme izolasyon tam anlamıyla kuruluk gösterdiğinde depo genel temizliği sağlandıktan sonra profesyonel ekipler onayınca sağlıklı kullanıma sunulabilecektir.

 

Her işlemden sonra kuruluğun sağlanması gerektiğinden sürme bazlı izolasyon işlemi uzun sürmektedir. Kuruluğun sağlanması doğru sonucun alınabilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Kış aylarında kuruluğun sağlanması daha uzun zaman alacağından salyangoz sistemi kurularak, işlem süresi normal standartlarda ilerleyebilmektedir.

Beton su deposu izolasyonu,sürme bazlı yöntem ile sağlandığında işlem süresi depo büyüklüğüne bağlı olarak 25-30 gün arasında değişiklik göstermektedir. Sürme bazlı izolasyon su kaçaklarını %40 oranında kesme kapasitesine sahiptir.

 

Sürme bazlı izolasyon ve PVC membran kaplama izolasyon birbirinden oldukça farklı işlemlerdir.

 

PVC membran kaplama işleminde, hizmet alacak kurum tarafından randevu gününde deponun boş olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Depo içinde dibe çökmüş olan yosun, çamur ve balçık gibi yabancı maddeler 150 bar basınç kapasitesindeki su kompresörleri yardımı ile depo dışına atılır.

 

PVC membran depo içine birinci kalite boy olarak uygulanmaktadır ve depo köşe ve birleşme bölgelerinde el kaynağı yardımı ile sabitlenmelidir. Depo yüksekliği 2,5 metre üzerine çıktığı durumlarda sabitleme ekstra olarak çıtalama yöntemi ile uygulanmaktadır.

 

PVC membran beton su depolarında görülen çatlak ve yarılmalara bağlı olarak oluşan yoğun su kaçaklarını önlemek amaçlı tercih edilmektedir. Su kaçaklarını %99 oranında kesebilmektedir. Bu sebeple deponun su kaçağı gösterdiği durumlarda en doğru çözüm olarak uygulanmaktadır.

 

Hizmet süresi depo büyüklüğüne göre 1-3 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. PVC membran kaplama ile yapılan beton su deposu izolasyonu, sürme bazlı yapılan işleme göre daha kısa zamanda tamamlanmaktadır.

 

Ancak izolasyon yöntemi, işlem süresine göre değil deponun ihtiyaç duyduğu yönteme göre belirlenmektedir.

 

Tekdez V.İ.P, uzman ve eğitimli ekipleri ile yıllardır Türkiye geneli profesyonel hizmet sunmaya devam etmektedir.

Beton su deposu izolasyonu hakkında detaylı bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021