BETON SU DEPOSU ÇATLAK TAMİRİ

BETON SU DEPOSU ÇATLAK TAMİRİ

Beton su depolarında, suyun yıpratıcı etkisine bağlı olarak yarık ve çatlaklar görülmektedir. Yarık ve çatlak ile karşılaşıldığı durumlarda depo su kaçağı yapmakta amacına uygun olarak işlev gösterememektedir. Beton su deposu çatlak tamiri bu konuda kesin sonuç sağlayabilme niteliği taşımaktadır.

 

Beton su deposu çatlak tamiri çeşitli izolasyon yöntemleri ile sağlanabilmektedir.

Beton depolarda iki farklı yöntem ile izolasyon uygulanmaktadır. Bu yöntemler deponun fayans kaplı olmasına göre değişiklik göstermektedir.

 

Beton su depoları fayans kaplanmamış ise çatlak tamir işlemi sürme bazlı izolasyon ve PVC membran kaplama izolasyon yöntemi ile sağlanabilmektedir.

 

Ancak fayans kaplanmış beton su depolarında sürme bazlı izolasyon fayansın kaygan yapısından kaynaklı olarak uygulanmamaktadır.


Beton su deposu çatlak tamiri 


Fayans kaplanmış ve fayans kaplanmamış beton su depolarında görülen çatlaklar PVC membran kaplama yöntemi ile tamir edilebilmektedir.

Fayans kaplanmamış beton su depolarında yapılacak olan sürme bazlı izolasyon,depo içinde bulunan suyun steril ortamda kalmasını sağlayacağı gibi su kaçağını buna bağlı olarak depoda oluşan çatlağı da gidermektedir.

 

İzolasyon yönteminden önce, depo hizmet alacak kurumlar tarafından yetkili personellere boş olarak teslim edilmelidir. Yetkili personellerin depo içini dibe çökmüş olan çamur ve balçıktan arındırması ile depo temizliği sağlanır.

 

Sürme bazlı izolasyonun uygulanabilmesi için depo kuruluğunun sağlanması beklenmelidir. 3 günün sonunda depo kuruluğu sağlandı ise depo zemin ve yan duvarlarına ilk kat astar sürme uygulanmaktadır. Sürme izolasyon tercihe göre depo tavanına da uygulanabilmektedir.

 

İlk kat astar sürme kuruluğu için 3-5 gün arası beklenmelidir. Kuruluk sağlandığı takdirde 2. Kat sürme aynı yöntemler ile uygulanmalıdır. Uygulama tamamlandığında kuruma sağlaması için 5-8 gün arası beklemeye alınmalıdır. Sürme bazlı izolasyon yöntemi ile sağlanan çatlak tamirlerinde depo kuruluğu göz ardı edilmemeli ve kuruluğun tam anlamıyla sağlandığından emin olduktan sonra bir sonraki adıma geçilmelidir. Aksi takdirde çatlaklara tam anlamıyla bir çözüm sunulamamış olacaktır.

 

Depo içinde kuruluk sağlandığında yetkili personellerin yapacağı depo temizliği sonrasında verecekleri onay doğrultusunda depo sağlıklı kullanıma açılabilecektir. Fayans kaplanmamış beton su deposu çatlak tamiri, sürme bazlı yöntem ile uygulanacağında oluşan su kaçağının %40 önüne geçebilmektedir.

Kuruluğun sağlanması için belirli bekleme süreleri bulunan bu yöntemde hizmet süresi 15-20 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Fayans kaplanmış veya kaplanmamış beton su depolarında uygulanabilen PVC membran kaplama yöntemi çatlakların büyüdüğü ve su kaçaklarının yoğun olarak görüldüğü depolarda tercih edilmektedir.

 

PVC membran çatlakların sebep olduğu yoğun su kaçaklarını %99 oranında kesebilme kapasitesine sahiptir.

PVC membran yöntemi ile sağlanacak çatlak tamiri dikkat ve titizlik gerektiren bir konudur. Deponun hizmet alacak kurumlar tarafından yetkili personellere boş olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Depo içinde dibe çökmüş olan yosun, çamur ve balçık 150 bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleri ile depo dışına atılır. Böylelik depo içinde temizlik sağlanmış olur. PVC membran uygulamadan önce depo temizliği mutlaka yapılmalıdır.

 

Depo içinde temizlik işlemi tamamlandığında, birinci kalite boy PVC membran depo zemin ve yan duvarlarına uygulanır. PVC membran depo tavanına uygulanmamaktadır.

 

Uygulama parça membran ile sağlanmamalıdır, parça membran aralıklarda boşluk kalmasına ve çatlakların tam anlamıyla kapanamamasına sebep olabilmektedir.

PVC membran, depo köşe ve birleşme yerlerinde el kaynakları ile sabitlenmelidir. Yüksekliğin 2,5 metre üzerine çıktığı durumlarda sabitleme işlemi çıtalama yöntemi ile sağlanmaktadır. Hizmet süresi depo büyüklüğüne göre 1-2 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Beton su deposu çatlak tamiri, PVC membran izolasyonun doğru yöntem ve metotlar ile uygulandığı takdirde tam anlamıyla doğru sonucu vermiş olacaktır.

 

İzolasyon ve çatlak tamiri hakkında detaylı bilgi için, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile uzman ve eğitimli ekipleri tarafından doğru yöntem ve metotlarda hizmet vermekte olan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021