ASANSÖR KUYUSU SU YALITIMI

ASANSÖR KUYUSU SU YALITIMI

Asansör kuyuları; mevcut asansör sistemi mekanizmalarının yerleştirildiği, ray hatlarının bağlandığı alanlardır.

Genellikle güvenlik amacıyla gözden uzak ve ulaşımı zor olan bölgelere konumlandırılır.

Asansör kurulumlarından önce hazır hale getirilen asansör kuyusu yani boşluğu, iyi ve doğru yöntemler ile izole edilmediğinde, ileride bir çok problemi tetiklemektedir.

Bu problemlerin başında asansör kuyularının su yaşması ve koku yapması gelmektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken asansör kuyusu su yalıtımı işlemidir.

 

Asansör kuyularının su taşmasının sebebi zeminde yer altı sularına maruz kalmasından kaynaklıdır. Bu problemin tetikleyicisi ise asansör kuyularına kurulum ve inşaat aşamasında yapılan eksik yada yanlış izolasyon yöntemleridir.

İzolasyonu doğru yapılmamış, sıvası doğru çekilmemiş bir asansör kuyusundan su gelmeme ihtimali çok zayıftır.

Genellikle inşaat firmaları asansör kuyularına sadece negatif yönde izolasyon yapmaktadır. Bu izolasyonu da yer altı su kaynaklarının taşma ihtimali düşünmeden eksik ve yanlış uygulamaktadır.

Asansör kuyusu su yalıtımı 

Yer altı suları betondaki çatlak ve yarıklardan geçerek, asansör kuyularına dolar ve taşmalara sebebiyet verir. Suyun uzun süre kalmasından sebep asansör kuyularında kötü bir koku hakimdir. Zemin betonunun yarık ve çatlaklarından geçen yer altı suları asansör kuyusuna dolar.

 

Mevcut ekipmanlara zarar verdiği gibi, kuyu dibindeki betonerme yapıyı da hızlıca çürütür.

Asansör kuyusu su yalıtımı işleminde uygulanacak en etkili, uzun ömürlü ve kesin sonuçlar alınabilecek metot poliüretan enjeksiyon uygulamalarıdır.

Poliüretan enjeksiyon uygulamaları su taşmalarında, su kaçaklarının sonlandırılmasında, yapısal güçlendirme faaliyetlerinde, beton ve içindeki demirin çürümesini engellemek için, su depolarında, havuzlarda, teras yalıtımlarında, tünellerde, metro istasyonları su kaçağı problemlerinde uygulanan en etkili izolasyon yöntemidir.

 

Poliüretan enjeksiyon uygulamalarında, sorunlu alana enjeksiyon madde pompalanır. Bu poliüretan madde, polimerden yapılmaktadır. Poliüretan enjeksiyon uygulandığı betondaki tüm çatlak, yarık ve kılcal boşlukları doldurarak su kaçağını kestiği gibi, çürümeyi engelleyeceği için betonun ve demir sütunlarında ömrünü uzatır.

Poliüretan enjeksiyon uygulanan bölgede, polimer madde suyla temas ettiği an hızlıca şişer ve kabarır. Polimer maddenin şişmesi uygulama esnasında rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Şişen poliüretan enjeksiyon madde uygulandığı alan içerisindeki yarık ve çatlakları doldurarak, suyun geçebileceği tüm alanları tıkar. Böylelikle su kaçağı problemi sonlanır ve yapısal güçlendirme yapılmış olur.

 

Asansör kuyusu su yalıtımlarında uygulanabilecek tek metot poliüretan enjeksiyon uygulamalarıdır. Bunun sebebi poliüretan enjeksiyon uygulamaları negatif yönde yapılan bir izolasyon metodudur.

Şöyle örneklemek gerekirse asansör kuyularında, asansör zemininde bulunan beton yapının altına bir izolasyon yapılması imkansızdır. Ancak komple yıkılıp tekrar konumlandırılması gerekir.

Poliüretan enjeksiyon uygulamasında polimer madde betona çakılan Pakerlerden, beton çatlaklarına ve beton altındaki bölgeye yani alt betonun yer altı suyu ile temas ettiği alana pompalanır. Yani poliüretan enjeksiyon uygulaması ile hem beton yarıkları kapatılır, hem de beton altındaki alana yer altı suyuyla temas edilmesini önlemek için bir set çekilmiş olur.

Böylelikle yer altı sularının asansör kuyusundan çıkması önlenir. Poliüretan enjeksiyon asansör kuyularında uygulanan tek negatif yönde yapılan izolasyon yöntemidir.


Asansör kuyusu su yalıtımı 

Kesin sonuçlar verir ve çok uzun ömürlüdür. Aynı problemin yaşanmasını önler. Asansör kuyusu su yalıtımlarında çözüm odaklı sonuçlar verir.


Poliüretan enjeksiyon uygulamalarından önce keşif talep etmeniz çok önemli bir konudur. Asansör kuyusu su yalıtımı hizmetinden önce yapılacak detaylı keşifle, 45 derecelik Paker çakım noktaları belirlenir. Bu Pakerlerden ortalama ne kadar poliüretan enjeksiyon verileceği tespit edilir. İzolasyonun mukavemeti ve suyun başka çıkış yolları araştırılır.

Asansör kuyusu su yalıtımı hizmetinden önce Tekdezvip arayarak randevu talep ediniz.

Detaylı keşif esnasında ortalama sonuçların çıkacağı diğer bir konuda, asansör kuyusu su yalıtımı hizmetinde kullanılacak enjeksiyon madde miktarıdır.Asansör kuyusu su yalıtımı fiyatları, yalıtım esnasında kullanılacak enjeksiyon madde miktarı ile belirlenmektedir.Asansör kuyusu su yalıtımı hizmetinde kullanılacak poliüretan enjeksiyon madde miktarı çok önemlidir.

Ne kadar enjeksiyon madde miktarı kullanılacağı asla net değildir. Uygulama esnasında netleşir ve kullanılır. Bunun sebebi asansör kuyusu su yalıtımı hizmeti poliüretan enjeksiyon uygulamaları ile yapıldığı için, negatif yönde bir metot uygulanmaktadır.

 

Poliüretan enjeksiyon uygulamaları genel olarak, asansör kuyusu su yalıtımı, asansör çukuru izolasyonu, metro ve tünel su kaçaklarının sonlandırılması, soğuk derzlerin doldurulup yapısal güçlendirme faaliyetlerinde, su depoları ve havuzlarda yaygın olarak kullanılan, negatif yönde uygulanan bir izolasyon metodudur.


Asansör kuyusu su yalıtımı


ASANSÖR KUYUSU SU YALITIMI HİZMETİNDE POLİÜRETAN ENJEKSİYON UYGULAMASI KULLANILIR.

Asansör kuyusu su yalıtımı, genel olarak zor ve geçmişte yapılan izolasyon hatalarının bir bütünü olarak spesifik işlemler grubundadır.

Asansör kuyusu su yalıtımı hizmet için, mevcut asansör çukurunu yani binanın temel bağlantılarını yıkıp, tekrar örmek doğru değildir. Bu hem güvenlik amacıyla uygulanamaz hem de çok maliyetli olur.

Mevcut asansör çukurundaki beton altına yeni bir perde beton atılması da mümkün değildir. Hazırda bekleyen yarık ve çatlakların oluştuğu betonun üzerine standart yalıtım ve beton atılsa bile, pozitif yönde akım gösteren yer altı suları alt betonun kalitesiz olması sebebiyle üst betonu da kısa sürede tahrip eder.

Asansör kuyusu su yalıtımı uygulamalarında, negatif yönde bir metot kullanılmalıdır. Yani mevcut asansör çukurunu yıkmadan, hem zemin betonunun güçlendirilmesi ( çatlak ve yarıklarının doldurulması ) hem de mevcut zeminin altına, yer altı sularına perde olacak bir setin oluşturulması gerekmektedir.

Bu anlatılan uygulama hususlarını sadece poliüretan enjeksiyon uygulamaları ile yapılabilir. Yıpranan zemin betonu polimer enjeksiyon ile yarık ve çatlakları kapatılır. Uzun Pakerler ile mevcut betonun altına, yer altı sularının betona ulaşmasını önleyecek bir perde, set örülür.

Yer altı suları ile temas ettiği an şişen poliüretan enjeksiyon madde, asansör çukuru zemin betonunun altında suya ve korozyona mukavemetli bir set oluşturmaktadır. Bu set uzun ömürlü, deprem ve doğal afetlere dayanıklı, suyun her konuda getirebileceği çürüme ve korozyona da dayanıklıdır.

Asansör kuyusu su yalıtımı

Poliüretan enjeksiyon sistemi çok yönlü ve pozitif yönde uygulamaya yapılamayacak metotlarda rağbet görmektedir,  yani asansör kuyusu su yalıtımı ve benzeri.

 ASANSÖR KUYUSU SU YALITIMLARINDA NEDEN TEKDEZVİP TERCİH EDİLMELİDİR?

TekdezV.İ.P. firmamızı, asansör kuyusu su yalıtımı firmaları ve poliüretan enjeksiyon uygulama firmaları arasında zirvede tutan bazı değerli hususlar bulunmaktadır.

Bunlardan ilki Tekdezvip, Sağlık Bakanlığı biyosidal uygulama izin ve yetki belgeleri sahiptir. Her türlü bakım, dezenfeksiyon ve sanitasyon alanlarında izinli hizmet verebilir.

Diğer bir sebep firmamız İSO kalite yönetim sistemlerine tabi firmamız kalite ve yönetim aşamalarından geçip hizmet tamamlamaktadır.

Verdiğimiz her hizmet marka tescili altında olup, korunmaktadır.

Personellerimizin tümünün mesleki eğitim sertifikaları, hijyen sertifikaları, iş güvenliği belgeleri, portör muayene belgeleri tam ve eksiksizdir.


Hizmet taleplerinizden önce müşteri temsilcinizden tüm yetki ve kalite belgelerini sorgulayabilir, talep edebilirsiniz. Doğru ve güvenilir hizmet alımlarınız adına, kalite ve yetki belgelerimizi siz değerli müşterilerimiz ile paylaşmaktayız.


Asansör kuyusu su yalıtımı 


Asansör kuyusu su yalıtımı, asansör çukuru poliüretan enjeksiyon uygulamaları ve her metot yöntemde izolasyon uygulamalarımız için uzman müşteri temsilcinizden bilgi alabilir, randevu oluşturabilir yada hizmet talep edebilirsiniz. Asansör çukuru su yalıtımı uygulamalarında güvenirliliğin adı Tekdez V.İ.P firmamız sonuç odaklı çözümler sunmaktadır.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021