ASANSÖR BOŞLUĞUNA SU DOLMASI

ASANSÖR BOŞLUĞUNA SU DOLMASI

Asansör kuyusu su alıyor, asansör kuyusundan su taşıyor, asansör kuyusu kokuyor, asansör boşluğuna su dolması gibi problemlerin ana nedeni, inşaat aşamasında yapılan izolasyon ve yalıtım hatalarıdır. Yanlış veya eksik yapılan yalıtım uygulamalarından sebep,  asansör boşluğuna su dolması sorunu sıklıkla rastlanılan bir durumdur.

Asansör boşluğuna su dolması problemlerin ana kaynağı belirtmiş olduğumuz gibi inşaat ve kurulum aşamalarında yapılan ve ya uygulanan yanlış yöntemlerdir.

Asansör çukurlarının zemin betonu altı ve üstünün çok iyi izolasyon yapılması gerekirken, gözden uzak mekanlar olduğu için yanlış ve eksik uygulamalarla ne yazık ki karşılaşmaktayız.

 

Asansör boşluğuna su dolması probleminin tek çözümü, poliüretan enjeksiyon su yalıtımı yapılmasıdır. Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı asansör kuyusu izolasyonlarında kullanıldığı gibi negatif yönde uygulanabilecek tek yöntemdir.

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımında beton içerisine enjeksiyon madde pompalanır. Polimerden üreyen bu enjeksiyon madde uygulandığı beton içerisindeki tüm yarık ve çatlakları doldurur.

Poliüretan enjeksiyon madde suyla temas ettiği an kabararak, hızla şişer. Beton içerisindeki yarık, çatlak ve kılcal dokuları doldurarak su kaçırma problemini sonlandırır.


Asansör boşluğuna su dolması 


Poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılan bir kuyuda, bir daha asansör boşluğuna su dolması ve benzeri problemler yaşanmaz. Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı uygulandığı betondaki yarık ve çatlakları doldurmasının dışında, yer altı suyu ile beton arasına bir set örer.

Bu set su geçirmez bir tabakadır. Setin betona pozitif tarafındaki yarık ve çatlaklarda dolduğu için su taşma problemi yaşanmaz.

 

Poliüretan enjeksiyonun asansör kuyusu su yalıtımlarında kullanılmasının sebebi, uygulanabilecek tek negatif yönde izolasyon metodu olmasıdır.

Asansör çukurundaki betonun altına, poliüretan enjeksiyon dışında müdahale edilme şansı bulunmamaktadır.

Aynı durum metro tünellerinde de mevcuttur. Tünel bittikten sonra yer altı sularının taşması yada bulduğu yarıklardan çıkmasından sebep su taşmaları görülür. Tünel duvarlarını yıkıp, tekrar yapmak imkansızdır. Bu durumda da poliüretan enjeksiyon su yalıtımı yapılır.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı asansör boşluğuna su dolması problemlerine kesin, etkili ve uzun ömürlü sonuçlar sunmaktadır.Bunun nedeni uygulanan enjeksiyon ürününün uzun ömürlü olmasından sebeptir.

Poliüretan enjeksiyon madde hem sağlam hem de yaşlanmaya, korozyona karşı dayanıklıdır.

Su depoları ve havuz, havuz denge tankları su kaçağı problemlerinde de poliüretan enjeksiyon uygulamaları yapılmaktadır.

 

Poliüretan enjeksiyon uygulaması, su taşması olan bölgeye çakılan Pakerler ve bu Pakerlerden nozullar vasıtasıyla polimer madde enjekte edilmesi ile uygulanır. Polimer enjeksiyon madde suyla temas ettiği an hızlıca kabarır ve şişer. Şişerken suyun  geçtiği en ince kılcalları bile hızlıca doldurmaktadır.

Uygulandığı tüm yüzeydeki çatlak yarıkları hızlıca kapatır. Betonun mukavemetini de artırmaktadır.

Yarık oluşan, çatlayan ve dökülen beton kısa süre içerisinde işlevini yerine getiremez duruma gelmektedir. Bu durum çok tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Bina sütunlarındaki çatlakları bu duruma örnekleyebilir. Böyle durumlarda da yapısal güçlendirme faaliyetleri kapsamında poliüretan enjeksiyon uygulamalar yapılmaktadır.

 

Firmamız Tekdezvip;  konusunda uzman, gerekli yetki ve kalite belgelerine sahip, sektöründe poliüretan enjeksiyon uygulamaları alanında lider konumundadır.

Tüm TekdezVİP personelleri gerekli mesleki eğitimleri düzenli periyotlarla almaktadır. Personellerimiz uygulamalı eğitimlerden geçerek, konusunda uzmanlık sertifikalarına sahiptir.

Firmamız Sağlıklı Bakanlığı yetki ve İSO kalite yönetim sitemine de tabi hizmetler vermektedir. Düzenli yapılan araştırma geliştirme faaliyetlerimizle, siz değerli müşterilerimize en iyiyi sunmanın  haklı gururunu taşıyoruz.

Asansör boşluğuna su dolması , asansör çukurunun su basması, asansör boşluğundan su gelmesi ve benzeri asansör kuyusu yalıtım problemlerinizde firmamızdan bilgi alabilir, keşif talep edebilir, yada hizmet randevusu oluşturabilirsiniz.

TekdezVİP poliüretan enjeksiyon uygulaması bilgi hattı 02125540556

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021