APARTMAN SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

APARTMAN SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

Sürekli yada gerekli zamanlarda kullanılan su depoları, kaynağını şebeke suyu yada diğer sağlıksız yerlerden alabilir.

 

Şebeke suları, dağıtım sistemlerine verilmeden önce saf suyun, bir dizi kimyasal işlemlere maruz bırakılarak, içerik olarak temizlenmesi sonucu kabul edilebilir bir bileşen yapısına kavuşturulmasıdır. Fakat su sistemde dolaşırken birtakım bulaşmalar sonucu kontamine olabilmektedir.

 

Sisteme verilmeden önce ne kadar klorlanmışda olsa bir süre sonunda bu işlem yetersiz kalmakta, zamanla kirlenebilmektedir.

 

Suyun sanayi işletmeleri, site ve konutlar, hastaneler, okullar gibi toplu yaşam alanlarında özellikle su depoları vasıtasıyla bekletilerek yada sürekli kullanılması, depoların bakım ve temizliğinin düzenli yaptırılmasını Gerekli kılmaktadır.

 

İnsan yükünün çok fazla olduğu sanayi tesis ve işletmeleri, toplu çalışma ve yaşam alanları, turizm otel ve konaklama tesislerinde, kirli su kullanımıyla bulaşan çeşitli bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkması, yayılması çok daha kolay ve hızlı olmaktadır.

 

Bu tesislerde sürekli kullanılan su depolarının temizliği ayrı bir önem arz etmektedir.

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu uzun süre yapılmadığında, sağlığımızı ne gibi tehlikelerin beklediğini bilmemiz, daha bilinçli hareket etmemiz noktasında bizlere öncü olacaktır.

 

Nedir bu riskler dersek, su deposundaki suyun bekletilmesi, sirkülasyonunun olmayışı, suda var olan çevresel yollarla bulaşmış olan toz, kum, metal bileşenleri, organik diyebileceğimiz maddelerin besi ortamı oluşturarak, patojen mikroorganizmaların üremesine, çoğalmasına sebep olmaktadır.

 

Su depolarının açık alanda artı güneş ışınlarına ve ısıya maruz kalması sonucu yosunlaşma olmakta buda bakterilerin çok daha aktif hale gelmesine kötü renk, tat, koku oluşumuna ve yoğunluğunun değişmesine sebep olmaktadır.

 

Suyla bulaşan hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 

Su depolarının site ve konutlarda gözden uzak bodrum katlar, bahçelik alanların toprak altı kısmına gömülmesi, su depolarını nem rutubet nedeniyle bozmaktadır.

 

İçindeki suyu steril muhafaza edemeyen su deposunun izolasyon yaptırılması, depoya haşeratın girişini önlemek için, çatlak ve kırık kısımlar ve kapak açıklıklarının kapatılması, kaynağı belli olmayan kuyu suyu, tanker gibi yerlerden su kullanılmaması, su depolarına arıtma ve klor dozaj pompalama sistemleri kurulması, yılda bir defa tüm su tesisat sisteminin bakım ve dezenfeksiyonun yaptırılması, apartman su deposu temizliği 6 aylık periyotlarla düzenli olarak yaptırılması gibi önlemler mutlaka uygulanmalıdır.

 

Depodaki Kirli suları içmemek, bu hastalık etmenlerinden korunmak için yeterli değildir. Günlük işlerimizde, kişisel hijyen ve yiyecek ürünlerimizin temizliğinin bu kirli sularla yapılması, bulaşma ve enfeksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

 

Sağlık bakanlığının su sağlığı için yayımlamış olduğu ilgili yönetmelik ve genelgelerde, apartman su deposu temizliği, bakımlarının düzenli periyodik aralıklarla yaptırılarak dezenfekte edilmesi ve depodaki suyun sürekli kullanımının sağlanması konuları, tüm sağlık kurumlarında toplum sağlığının korunması adına duyurularak halkın bilinçlenmesi sağlanmaktadır.

 

Apartman su deposu temizliği ve dezenfeksiyonunda hizmet veren kuruluşların Sağlık bakanlığının yetkili kıldığı, uygulayıcı teknik personelin mesleki eğitim sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitim belgeleri, sağlık muayene portörleri ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları, güvenilir, doğru bir temizlik hizmeti için sorgulanması gereken önemli yetki belgeleridir.

 

Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan dezenfektanların Sağlık bakanlığı onaylı olması gerekmektedir. Su dezenfeksiyonun da ilk Avrupa da uygulanan sonrasında tüm dünyada yaygın olarak yüzyıllardır kullanılan sıvı klor, yoğun ve etkili bir bakterisittir.

 

Su depolarının, havuzların, şehir şebeke sularının dezenfeksiyonunda en çok tercih edilen uygulaması kolay bir üründür.

 

Dezenfeksiyon ve temizlik hizmetlerinde öncü ve yetkin kuruluşlarından olan Tekdezvip, sektörün dinamiklerini yakından takip ederek, uzman teknik kadrosunu eğitimlerle sürekli geliştirerek, siz değerli müşterilerimize doğru, güvenilir çözümler sunmaya devam edecektir. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021