10 TONLUK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

10 TONLUK SU DEPOSU TEMİZLİĞİ

Büyük bir hızla ilerleyen teknik gelişmeler getirdiği yüksek standartlar ve konfor ve zaman tasarrufu  yanında, Maalesef yarattığı  alt endüstri ve sanayi toksik kimyasal atıkları, ana besin ve yaşam alanlarımız olan toprak, hava ve su yataklarını geri dönüşümü olamayan bir şekilde dejenerasyona uğratıp değiştirmekte ve kirletmektedir.

 

Bu değişimler her canlı türünün genetik mutasyonlarına kadar etkili olup sağlığını ciddi anlamda bozmakta yada yeni nesillerde kalıcı sağlık sorunları meydana getirmektedir.

 

Çevreye salınan kontrolsüz toksik ve karsojenik olarak nitelendirilen farklı doğal yada sentetik kimyasallar, gelişmiş teknolojiye sahip arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutularak öncelikle su kaynakları ilgili uluslar arası standartlar referans alınarak temizlenmeli ve korunmalıdır.

 

İçme ve kullanma suyu kaynaklarının bir dizi arıtma ve dezenfeksiyon işleminden sonra şehir şebeke sistemine verilmesi dağıtım noktalarında bakım onarım işlemleri ve çeşitli nedenlerle, zirai kalıntı ve patojen taşıyan kontamine olmuş sularla temas,  neticesinde sular kısmen kirlenebilmektedir.

 

Su sistemlerinde sürekli kullanılan su depolarının muhafaza ettiği sular neticesinde, bir süre sonra kirlenmesi ve sağlık açısından tehlikeli hale gelmesi kaçınılmazdır.

 

İçindeki suyun kısa sürede olsa beklemesi yani hareket olmaması sağlığımızı tehdit edecek patojen mikroorganizmaların oluşmasına ve çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Oluşan bu potansiyel bakteri ve sporları, paraziter olan protozoalar ve virüs ajanları, gıda zehirlenmeleri, alerjik rahatsızlıklar, dizanteri, astım, septisemi yani kan dolaşım enfeksiyonları, hepatit türleri, çocuklarda ölümcül olabilen ishal rahatsızlığı ve kolera denen tedavi edilmediğinde kısa sürede ölümle sonuçlanabilen hastalıklar bulaşabilmektedir.

 

Sularla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabiliriz, neler yapmalıyız,

Öncelikle sahip olduğumuz su depolarının Sağlık bakanlığının yayımlamış olduğu 2007/ 67 genelgesi ve ilgili mevzuat gereğince en geç 6 ayda bir 10 tonluk su deposu temizliği ve dezenfeksiyonunun yaptırılması, kaynağı ve içeriği çok riskli olan kuyu suyu ve denetimsiz tanker sularının kullanılmaması, günlük hayatımızda kişisel temizlik ve diğer ev işlerimizde temiz bilinen su kullanmaya özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi, su depolarında klor dozaj pompalama sistemlerinin kurulması, tüm sebze ve meyvelerin yıkanarak tüketilmesi, genel hijyen kuralı olan el sabunlama alışkanlığının çocuklara ve herkese kazandırılması en önemli adımlardır.

 

Çoğu insan kirli suların sebep olduğu bu hastalık ve rahatsızlıkların farkında bile olmadan yakalanabilmekte ve ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır.

 

Tüm bu olumsuzlukların sizi etkilememesi ve sağlığınızı korumak adına su tesisat sistemlerinin en az yılda bir bakım onarımla birlikte temizliğinin yaptırılması, kullanılan su depolarının en geç altı ayda bir dezenfeksiyonu, depo iç yüzey bozulmalarına karşı gerekiyorsa izolasyonun yaptırılması ilk yapmanız gereken harekettir.

Su depoları malzemesi yada tonajları önemli değildir, kirlilik her su deposunda yaşanmaktadır.

500 ton yada 10 tonluk su deposu temizliği nasıl yapılır dediğimizde, uygulanacak işlem süreci aynıdır fakat kullanılan dezenfektanlar ve dozajları değişebilmektedir. Burada önemli olan deponun zamanla kirleneceğinin ve temizliğinin gerektiğinin farkında olabilmektir.

 

10 tonluk su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu için üretilen çok çeşitli dezenfektanlar bulunmaktadır. Yeni nesil dezenfektanlar yanında halen gıda, tarım ve su dezenfeksiyonun da yaygın olarak kullanılan, kuvvetli oksitleyici iyonlarına ayrılan ve patojen ajanların % 90 etkisiz hale getiren klor, klordioksit, hidrojen peroksit ve ozon türevleri, uygulama kolaylığı ve uygun teknik yöntemlerle başarılı sonuçlar vermektedirler.

 

Tekdez dezenfeksiyon, sunduğu sürdürülebilir ve etkin temizlik ve dezenfeksiyon hizmetleriyle sektöründe lider kuruluş olmaya hak kazanmıştır. Sağlığınızı korumayı ilke edinen ve yaptığı tüm dezenfeksiyon çalışmalarında bu misyonla hareket eden teknik kadromuzla, sizlere tüm Türkiye genelinde hizmetlerini sürdürmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021